Konwent o promocji przedsiębiorców za granicą i perspektywach ich działania w kraju

17.06.2016

Członkowie Konwentu na czerwcowym spotkaniu dyskutowali w jego pierwszej części o zapowiedziach płynących z Ministerstwa Rozwoju ustanowienia nowego systemu wspierania polskich przedsiębiorców za granicą, który ma być gruntownie zreformowany i zbudowany na zasadach biznesowych.

W drugiej części Konwent dokonał swoistej inwentaryzacji zmian na mapie gospodarczej po półroczu działania rządu. Pozytywnie ocenił posunięcia prowadzące do usuwania barier biurokratycznych i regulacyjnych, prowadzone w MR, które są kontynuacją prac nad niedoszłym Prawem Działalności Gospodarczej. Z aprobatą odniósł się też do działań służących zmniejszeniu uzależnia energetycznego kraju od dostaw z Rosji.

Ale jednocześnie wymieniono w kolejnych wypowiedziach liczne zjawiska prowadzące do niekorzystnych zmian warunków działania przedsiębiorców. Członkowie Konwentu za groźne w swojej logice uznali zapowiedzi min. Ziobry reformy Kodeksu karnego, pozwalające na przejmowanie w zarząd i konfiskatę firm, uznając, że to emanacja antyprzedsiębiorczej logiki działania niektórych przedstawicieli władzy. Członkowie Konwentu byli oburzeni takimi pomysłami również dlatego, że na podstawie takich przepisów łatwo będzie dokonywać prowokacji i zaboru firm przez nieuczciwych urzędników państwowych.

Najwyższy niepokój budzą działania destabilizujące gospodarkę jako całość. Już obecnie spory polityczne znacząco osłabiły polską walutę, przyczyniając się do powstawania strat w firmach. Postępuje niszczenie giełdy, eliminacja OFE, zmniejszenie wartości i jakości zarządzania spółek SP, utrwalanie zawyżonych cen prądu, niszczenie energetyki wiatrowej, dekomercjalizacja służby zdrowia, trwa zapaść w realizacji projektów unijnych i skutkujący brak zamówień dla przedsiębiorstw, brak zmian warunkach prowadzenia procesów inwestycyjnych oraz pomysłów na znaczące zmiany w sądownictwie gospodarczym. W tym samym czasie utrwalany jest model państwa socjalnego i podejmowane są próby administracyjnego zmuszania przedsiębiorców do zwiększania płac w oderwaniu od produktywności.

Wskazano, że suma tych działań nie pozwala na optymistyczne spojrzenie na przyszłość stanu gospodarki, stabilność pieniądza i warunki funkcjonowania firm. Członkowie Konwentu upoważnili przewodniczącego Konwentu do przedstawienia tych opinii Zarządowi BCC.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL