Głównym tematem posiedzenia Konwentu BCC była jednolita danina – reforma w poborze podatku dochodowego oraz składek emerytalno-rentowych od płac i dochodów z działalności gospodarczej. O tym, czym jest i jak wpłynie na sytuację przedsiębiorców w Polsce, mówił szef prowadzonego przez rząd projektu dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS i były minister finansów. Gośćmi Konwentu byli również prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów, dr Irena Ożóg, minister ds. polityki podatkowej GGC BCC, była wiceminister finansów oraz Marek Goliszewski, prezes BCC.
Posiedzenie Konwentu z udziałem dr Pawła Wojciechowskiego miało pomóc zrozumieć istotę reformy podatkowej zwanej jednolitą daniną (JD). Jednocześnie wobec całkowicie sprzecznych informacji dostarczanych publicznie przez różnych przedstawicieli rządu, miało dać odpowiedź na podstawowe wątpliwości zgłaszane przez przedsiębiorców.
Sądząc z doniesień prasowych, JD ma zwiększyć dochody mniej zarabiających kosztem wąskiej grupy najlepiej zarabiających, w tym przedsiębiorców dotychczas płacących podatek liniowy. Dr Paweł Wojciechowski uspokajał, że ideą części podatkowej reformy ma być znalezienie jak najszerszej bazy dla relatywnie niewielkich podwyżek podatku i w ten sposób sfinansowanie podwyżek dla mało zarabiających. Reforma ma być neutralna budżetowo. Zaprzeczył, że przedsiębiorcy płacący podatek liniowy i osiągający dochody powyżej obecnego I progu podatkowego, zapłacą dwukrotnie większy podatek. Podwyżka będzie, ale umiarkowana.
Gość stwierdził, że strategicznie najważniejszą częścią reformy JD jest długoterminowe uporządkowanie i zapewnienie wpływów dla ubezpieczeń zdrowotnych i składek emerytalnych, które pozwolą na bieżąco i bez corocznych dotacji finansować rosnącą rzeszę emerytów oraz zapewnić płynność następcy NFZ.
Podczas dyskusji pozostali goście Konwentu – prof. Stanisław Gomułka i dr Irena Ożóg – wskazywali na liczne niewiadome w proponowanej reformie JD.