BCC docenia wysiłki premiera Morawieckiego. Mamy pełne zrozumienie dla sytuacji w jakiej się znalazł i trudności związanych z podejmowaniem decyzji. Mamy świadomość, że kołdra jest krótka. Z jednej strony, rośnie olbrzymia konieczność wsparcia przedsiębiorców i – związana z tym potrzeba – generowania olbrzymich pieniędzy, z drugiej wymóg utrzymania płynności finansowej budżetu państwa.
Ogłoszone wczoraj zasady liberalizowania obostrzeń w handlu, nie będą jednak miały, jako zbyt wąskie (zdeterminowane wymogami sanitarnymi), zasadniczego wpływu na tzw. odmrażanie gospodarki, tj. zatrzymanie tendencji spadkowych w firmach.
Zdaniem BCC, odmrażanie gospodarki powinno następować oddolnie. Gminne, powiatowe i wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego, powinny przeprowadzić analizę regionalnych struktur produkcyjnych i usługowych w swoim regionie, zbadać specyfikę swoich firm regionalnych, sytuację demograficzną, strukturę konsumentów itd. i w ścisłym porozumieniu z regionalnymi inspektorami sanitarnymi spróbować rozluźniać obostrzenia związane z epidemią.
BCC postuluje nadto, aby większym wsparciem w Tarczy Finansowej objąć firmy duże, które dają pracę i pieniądze mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom. Tak robią Niemcy – stawiają na duży biznes, któremu dają szanse nie tylko przeżycia ale i rozwoju, wspierając jednocześnie mały i średni biznes.
Podtrzymujemy swoje wcześniejsze postulaty, aby pilnie zwolnić średnie i duże firmy ze składek ZUS oraz z podatków PIT i CIT w ciągu 6 najbliższych miesięcy.
Marek Goliszewski
prezes BCC
przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC