Przedsiębiorcom w Polsce w tym roku doskwierają przede wszystkim trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, wysokie koszty pracy oraz obciążenia podatkowe i para-podatkowe, liczba i czas trwania kontroli – wynika z badania przeprowadzonego w październiku br. wśród 2000 członków BCC.
Zdaniem przedstawicieli firm, rząd powinien uprościć system podatkowy i ujednolicić podatki, objąć preferencjami wydatki na innowacyjność, zmniejszyć pozapłacowe koszty zatrudnienia pracowników oraz naprawić system edukacji, aby efektywniej kształcił kadrę specjalistyczną. Przedsiębiorcy oczekują również stabilnego – konsultowanego z praktykami – prawa, co znacząco obniżyłoby ryzyko gospodarcze i pozwoliło na długoterminowe planowanie.
Wreszcie, zdaniem przedsiębiorców, należy zmniejszyć liczbę obszarów regulowanych oraz ograniczyć kontrole i ich opresyjność, a tych u 45,5% ankietowanych firm jest od 2 do 5 w ciągu roku i trwają od kilku dni do nawet kilku tygodni (ponad 78% przypadków).
Szczegółowe wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków BCC w październiku oraz komentarz prezesa Marka Goliszewskiego w załączeniu.