Na spotkaniu Konwentu BCC rozmawiano o 100 dniach gabinetu Beaty Szydło oraz tzw. Planie Morawieckiego. Gościem spotkania był Paweł Rabiej, członek Zarządu partii Nowoczesna.pl.
Spotkanie Konwentu rozpoczęła miła uroczystość wręczenia dyplomów nowej kadencji Konwentu członkom tego gremium. Następnie przewodniczący Wojciech Warski przedstawił autorskie wprowadzenie do dyskusji dotyczącej 100 dni rządu i Planu Morawieckiego. Jak mówił, tzw. Plan Morawieckiego, czyli „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” to raczej dokument o charakterze wizjonerskim. Większa jego część (liczy 16 stron) poświęcona jest celnej diagnozie – rzeczywistość jest spójnie i syntetycznie opisana. Kolejna część mówi o 5 filarach, na których opiera się Plan (m.in. reindustrializacja i zwiększenie inwestycji) i na koniec – 3 strony poświęcone sposobom jego realizacji. W sensie merytorycznym, BCC oceniło Plan pozytywnie i wyraziło nadzieję, że zostanie wdrożony. Z pewnością dobrze, że ten dokument powstał, bo wyznacza wszystkim kierunki racjonalnego działania. Jego realizacja wymaga jednak poważnej decyzji politycznej. W dyskusji, członkowie Konwentu wskazywali sprzeczność miedzy konsumpcyjną polityką rządu a kierunkiem na inwestycje i budowę polskiego kapitału – który jest wyznaczany przez Plan. Pojawiły się też głosy, że Plan to myślenie życzeniowe i w niczym nie odbiega od wystąpień polityków z różnych partii, a wicepremier Morawiecki wymaganego wsparcia politycznego nie ma.
Gość Konwentu p.Paweł Rabiej – m.in. także współautor sukcesu ośrodka dialogu i analiz „Thinktank” – przedstawił wizje rozwoju Polski, obecnie silnie skażonej wieloma latami duopolu politycznego PO- PiS. Jak podkreślał, jego partia stara się słuchać ludzi, ale nie w sensie populistycznym, lecz faktycznym. To trudne zadanie ponieważ przeżywamy kryzys polityki – ludzie przestali wierzyć, że polityka jest sprawcza. Niektórzy sądzą jednak, że odnowa polityki jest możliwa. Zastanawiał się też razem z członkami Konwentu jaka idea może być główną dla środowiska modernistycznego (grupa osób, które odnalazły się w nowej rzeczywistości i będą próbowały ją budować). Wyjaśniał również, że w planie krótkoterminowym Nowoczesna.pl chce zająć się trzema kwestiami: organizowaniem konsultacji społecznych i spotkań z ludźmi; mądrym krzewieniem postaw patriotycznych i edukacją ekonomiczną społeczeństwa. Zaznaczył, że jego partia nie będzie składała obietnic, i że wierzy w Polskę nowoczesną i silną w Europie. Punktem wyjścia zaś do tego, by tak było, jest otwartość i inicjatywy ludzi. Gościa dopytywano m.in. o relacje z KOD-em i sposoby na budowanie polskiego kapitału.