Posiedzenie Komisji Bankowej BCC „Innowacyjny Bank – Innowacyjny Przedsiębiorca” odbyło się 23 sierpnia br. Prowadził je przewodniczący Jarosław Brzuzy. Spotkanie poświęcono doskonaleniu współpracy pomiędzy funduszami poręczeniowymi, przedsiębiorcami oraz bankami. Jego inicjatorem był Wiesław Kołodziejski, prezes Zarządu Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. (członek BCC).
W związku z tym, że w obszarze współpracy pomiędzy trzema podmiotami: małymi i średnimi przedsiębiorstwami, bankami oraz samorządowymi funduszami poręczeniowymi jest wiele niespójności – istnieje potrzeba wypracowania wspólnego stanowiska, które następnie będzie przekazane władzom i zarządom banków w celu usprawnienia wzajemnego funkcjonowania tych podmiotów. Jasnego i precyzyjnego określenia należałoby się spodziewać odnośnie roli Banku Gospodarstwa Krajowego w stosunku do samorządowych funduszy poręczeniowych. Czy na rynku poręczeń ma to być konkurent czy jedynie regwarant poręczeń?
Jednocześnie obserwuje się potrzebę przeprowadzenie szerokiej akcji informacyjnej w celu zwiększenia zainteresowania firm produktami oferowanymi przez fundusze poręczeniowe, w tym m.in. poręczeniami leasingowymi czy wadialnymi. Czasami błędnie się przyjmuje, że jedyną rolą funduszy poręczeniowych jest wspieranie wyłącznie start-upów. Podkreślano, że również firmy wiele lat funkcjonujące na rynku mogą mieć potrzebę takiej współpracy np. w sytuacji, kiedy na skutek zaległej płatności kontrahenta, mają problem ze spłaceniem raty kredytu bankowego.
W dyskusji zaznaczano także, że nowym wyzwaniem dla rynku finansowego i poręczeniowego, jeszcze precyzyjnie nieokreślonym, może być powołanie nowego, krajowego funduszu gwarancyjnego.