Dzisiaj polski rząd przedstawił kolejne zasady bezpieczeństwa i nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Wejdą one w życie od soboty i potrwają do 29 listopada.
– Doceniamy modyfikację dotychczasowego podejścia i przedstawienie wariantowo harmonogramu lockdown’u w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej – mówi Marek Goliszewski, prezes BCC. – Dobrze że padła zapowiedź ze strony szefa rządu dot. wsparcia dla przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z poprzednich tarcz antykryzysowej i finansowej. Apelujemy o konsultowanie z biznesem decyzji dotyczących kolejnych obostrzeń oraz konstrukcji planowanej pomocy – podkreśla szef BCC.
BCC proponuje m.in.:
– Przygotować wsparcie dla branż dotkniętych obostrzeniami.
– Wzmocnić płynność finansową przedsiębiorstw poprzez przyspieszenie zwrotu VAT. W obecnych okolicznościach państwo nie powinno się kredytować ich kosztem.
– Przejrzeć wydatki budżetowe pod kątem ich ograniczenia.
– Przywrócić handel w niedziele, co zadziałałoby na rzecz poprawy bezpieczeństwa klientów oraz personelu sklepów.
– Przygotować i wprowadzić w życie program wsparcia instytucjonalnego i finansowego dla sektora ochrony zdrowia.
– Zwiększyć środki na sektory, od których najbardziej zależy życie obywateli i podstawowe funkcjonowanie państwa w pandemii, zwłaszcza wsparcie Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy uznać za priorytet.
Komunikat BCC po konferencji premiera
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl