Business Centre Club przekazał, w ramach konsultacji publicznych, uwagi do projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Zdaniem BCC, przesunięcie środków w ramach planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia nie może nastąpić poprzez wyodrębnienie subkontraktu w ramach kontraktu rehabilitacji. W takim przypadku oznaczałoby to pogorszenie dostępności świadczeń dla innych grup chorych i niepełnosprawnych poprzez konieczność spełnienia wyśrubowanych wymogów NFZ, bez dodatkowego finansowania.
Wymagany personel
Zatrudnienie psychologa na co najmniej równoważnik etatu jest nieuzasadnione zwłaszcza, że opieka lekarska miałaby być realizowana przez nieco więcej niż ½ etatu lekarskiego, fizjoterapia przez dwoje fizjoterapeutów na dwóch etatach. Być może takie rozwiązanie powinno być przyjęte w ośrodku psychoterapii. W zakładzie realizującym kompleksową rehabilitację, w tym diagnostykę medyczną, jest nieuzasadnione.
Nadanie uprawnienia do certyfikacji Polskiemu Towarzystwu Limfologicznemu i Krajowej Izbie Fizjoterapeutów ma charakter wyjątkowo arbitralny. KIF nigdy nie zajmowała się tą tematyką. Jest wiele innych towarzystw naukowych mogących tu mieć kompetencje (np. Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Polskie Towarzystwo Flebologiczne).
Wyposażenie w sprzęt medyczny
Aparaty do elektrostymulacji układu chłonnego nie są niezbędnie konieczne do rehabilitacji chorych po operacji sutka. Brak jest dowodów naukowych nt. skuteczności leczenia tą metodą. Eksperci wyrażają się na ten temat sceptycznie. Urządzenie do masażu wibracyjnego jest już nieco bardziej sensowne, choć nie niezbędne.
Organizacja udzielania świadczeń
W punkcie 4 proponujemy skreślić „lub fizjoterapeuta”. Diagnostykę prowadzi lekarz, fizjoterapeuta może się jedynie zgodnie ze swoim wykształceniem i uprawnieniami zajmować oceną funkcjonalną, pomiarami antropometrycznymi.
Ocena skutków regulacji – dodatkowe informacje
Przedstawione postulaty jak „wraz ze wzrostem jakości opieki, … zmieni się struktura i liczba zachorowań” – mają charakter bardzo ogólnych sformułowań nastawionych na daleką perspektywę. Należy maksymalnie doprecyzować te informacje.
Kontakt do eksperta:
Wiktor Masłowski
przewodniczący Komisji BCC ds. usług zdrowotnych
tel. 22 32 11 400
e-mail: wiktor.maslowski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl
2019.02.06 Opinia BCC do projektu rozp. w sprawie świadczeń gwarantowany…