Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (OWU) wynika przede wszystkim z wejścia w życie ustawy z 21 lutego br. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 399), zwanej dalej „ustawą kontrolną”. Projekt rozporządzenia dostosowuje OWU do zapisów ustawy.
Z punktu widzenia działalności leczniczej istotne zmiany to:
Zgodnie z projektowanym § 30 ust. 4 – podstawą naliczenia maksymalnej kwoty kary umownej dla umów w zakresie dotyczącej podstawowej opieki zdrowotnej z (wyjątkiem umów dotyczących nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej) oraz umów o zaopatrzenie w wyroby medyczne wydawane na zlecenie, będzie kwota wypłaconej świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie rozliczeniowym, którego dotyczyły stwierdzone naruszenia, a nie – jak to jest obecnie – w okresach sprawozdawczych.
Zgodnie z projektowanym § 31a oddziały wojewódzkie NFZ prowadzą rejestr kar umownych nakładanych na świadczeniodawców. Kary umowne mogą być nałożone nie tylko w wyniku kontroli, ale również poza kontrolą – w wyniku postępowania wyjaśniającego, w wyniku rozpatrywania skarg, niewywiązywania się przez świadczeniodawców z nałożonych na niego obowiązków wynikających z przepisów powszechnie obowiązującego prawa (np. nieprzekazywanie informacji w zakresie dotyczącym list oczekujących na świadczenie i czasie oczekiwania). W związku z tym, to w oddziałach wojewódzkich NFZ mają być prowadzone rejestry nałożonych kar umownych, w celu monitorowania ich wysokości, aby nie naruszyć przepisów wynikających z § 30 ust. 3 OWU, zgodnie z którym kary umowne, nałożone przez NFZ, podlegają sumowaniu, przy czym łączna wysokość nałożonych kar umownych nie może przekraczać 4% kwoty zobowiązania wynikającego z umowy dla okresu rozliczeniowego, którego dotyczyły naruszenia a także w celu monitorowania przekroczenia progów określonych w art. 61u ustawy o świadczeniach.
Zgodnie z projektowanym § 41a rozporządzenia OWU – świadczeniodawca będzie obowiązany do poinformowania w formie pisemnej dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ o osobach upoważnionych do reprezentowania świadczeniodawcy przed NFZ, w tym w zakresie niezbędnym do realizacji zadań, o których mowa w dziale IIIA ustawy o świadczeniach, tj. działu regulującego zasady prowadzenia kontroli.
2019.05.30 Opinia nt. projektu rozp. MZ w sprawie OWU o udzielanie świad…
Kontakt do eksperta:
Wiktor Masłowski
przewodniczący Komisji BCC ds. zdrowia
tel. 22 32 11 400
e-mail: wiktor.maslowski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl