Polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Europie. Rodzi to poważne implikacje medyczne, prawne, ekonomiczne i społeczne.
Według rankingu ONZ, wśród państw najbardziej przyjaznych osobom powyżej 60 lat, Polska zajmuje najgorsze miejsce w gronie krajów UE. Również z raportu Najwyższej Izby Kontroli pt. wynika negatywna ocena działań Ministerstwa Zdrowia w zakresie opieki medycznej nad tą grupą obywateli.
W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, dostępność opieki geriatrycznej jest niewystarczająca i wykazuje duże zróżnicowanie terytorialne. Brakuje nie tylko lekarzy specjalistów (geriatrów – 0,8/100 tys. mieszkańców), ale przede wszystkim kompleksowych i wystandaryzowanych procedur postępowania w opiece medycznej nad osobami w podeszłym wieku.
Również ocena NIK dotycząca Narodowego Funduszu Zdrowia wskazuje na brak określenia warunków finansowania opieki medycznej osób w podeszłym wieku, co ogranicza pacjentom dostęp do opieki medycznej oraz zawyża świadczeniodawcom koszty leczenia. Raport NIK wskazuje, że mimo wzrostu wartości zakontraktowanych w umowach dotyczących świadczeń w zakresie geriatrii, pogorszył się dostęp do świadczeń zdrowotnych w tym zakresie.
Pomimo krytycznej oceny NIK, Ministerstwo Zdrowia w ramach swoich kompetencji i nadzoru nad NFZ podejmuje działania zmierzające do poprawy dostępu seniorów do świadczeń opieki zdrowotnej oraz jakości udzielanych im usług. Kluczowe są: pakiet onkologiczno-kolejkowy, programy geriatryczne i wprowadzane systemy informacyjne. Szansą dalszej poprawy opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku będzie ustawa o zdrowiu publicznym oraz przyszły Narodowy Plan Zdrowia, który ma szczególnie duże znaczenie dla systemu opieki nad osobami starszymi.
Cały komentarz w załączniku poniżej.