Upłynął termin zgłaszania uwag do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty w ramach konsultacji publicznych. Projekt zwiększa uprawnienia samorządu aptekarskiego względem przedsiębiorców prowadzących apteki w sposób naruszający zasadę swobody działalności gospodarczej. Proponowane ograniczenia swobody gospodarczej są nieproporcjonalne do celu przyświecającego projektodawcom.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy:
Regulacja zwiększa katalog zadań kierownika apteki, a jednocześnie zwiększa wpływ samorządu aptekarskiego na jego ustanowienie. Mając na względzie rolę, jaką będzie pełnił kierownik w aptece, jego kompetencje oraz wpływ samorządu aptekarskiego na jego powołanie, należy stwierdzić, że takie uregulowanie stanowi nadmierną ingerencję samorządu aptecznego w działalność gospodarczą, jaką jest prowadzenie apteki. Należy jednocześnie pamiętać, że w skład samorządu aptekarskiego powoływani są farmaceuci, a więc osoby, które często same prowadzą działalność gospodarczą w postaci prowadzenia apteki. Stwarza to ryzyko konfliktu interesów.
Z cała pewności należy stwierdzić, że przepisy cechują się dużym poziomem ogólności i nieprecyzyjności, co stwarza ryzyko nadużyć. Zdaniem BCC, w projekcie powinien znaleźć się przepis obligujący członków samorządu aptekarskiego do zachowania bezstronności i obiektywizmu przy podejmowaniu opinii oraz wskazanie jednoznacznych kryteriów wiążących samorząd aptekarski przy podejmowaniu opinii we wskazanym zakresie.
Decyzja o pozbawieniu farmaceuty prawa do wykonywania zawodu stanie się ostateczna i wykonalna mimo skutecznego wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Powyższa sytuacja może stwarzać ryzyko naruszenia praw nie tylko samych farmaceutów, ale również i pacjentów. W sytuacji braków kadrowych, może dojść do przestojów w funkcjonowaniu aptek, co może skutkować ograniczonym dostępem do leków. Z uwagi na powyższe, Business Centre Club proponuje, aby wprowadzić przepis, który przesądzi, że wniesienie skargi do sądu administracyjnego na uchwałę samorządu aptekarskiego o pozbawieniu farmaceuty prawa do wykonywania zawodu wstrzymuje wykonanie tej uchwały.
Z uwagi na fakt, że projekt przewiduje zasadę samodzielności farmaceuty przy wykonywaniu zadań związanych z opieką farmaceutyczną, zdaniem BCC projektodawca powinien również uregulować zasady ponoszenia przez farmaceutę odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone pacjentom.
Więcej informacji w załączeniu 2019.08.13 Opinia BCC do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty
Kontakt do eksperta:
Marcin Piskorski
przewodniczący Komisji BCC ds. branży aptecznej
tel. 601 888 294
e-mail: marcin.piskorski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl