Business Centre Club przekazał, w ramach konsultacji społecznych, propozycje zmian do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept z 8 marca br.
Postulujemy zmianę paragrafu 8 ust. 1, który zgodnie z projektem brzmi:
„Realizacja recepty w postaci papierowej, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:”,
i nadanie mu brzmienia:
„Recepta w postaci papierowej, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, może zostać zrealizowana pod warunkiem dokonania następujące czynności”.
Komentarz:
Zgodnie z uzasadnieniem projektu przepis paragrafu 8 ust. 1 projektu należy odczytywać wyłącznie jako uprawnienie osoby realizującej receptę. W uzasadnieniu projektu wskazano: Należy w tym miejscu zastrzec, że dokonanie zmian na recepcie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, należy postrzegać przez pryzmat wyłącznie uprawnienia (a nie obowiązku) osoby realizującej receptę. Tym samym takie działanie traktować należy jako uprawnienie farmaceuty podyktowane ochroną zdrowia pacjenta. Tymczasem, użycie sformułowania „jest dopuszczalne pod warunkiem” może budzić wątpliwości czy zapis ten stanowi obowiązek czy fakultatywne uprawnienie osoby realizującej receptę.
Sugerujemy zatem posłużyć się sformułowaniem użytym w paragrafie 6 projektu: „może zostać zrealizowana”. Zwrot ten silniej wyraża dobrowolność realizacji recepty. Uzyskana zostanie również jednolitość nomenklatury języka prawnego projektu, która stanowi postulat techniki prawodawczej. Jednocześnie zwrotem „może zrealizować” posługuje się aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept, zatem jest to sformułowanie o ugruntowanym już stosowaniu.
2018.03.22 Opinia BCC do projektu rozp. ministra zdrowia w sprawie recep…
Kontakt:
Marcin Piskorski
przewodniczący Komisji Rynku Aptecznego BCC
tel. 601 888 294
e-mail: marcin.piskorski@bcc.org.pl
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl