Business Centre Club przedstawił propozycje zmian w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Zakłada on poszerzenie zakresu badań analitycznych w kompetencji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), porządkuje zapisy dotyczące wymagań kwalifikacji od lekarza, pielęgniarki i położnej POZ oraz sprawozdawczości chorób rzadkich.
Poziom wydatków na badania laboratoryjne w Polsce – 8,5 euro na obywatela – jest najniższy w Europie, co ma związek z efektywnością opieki nad przewlekle chorymi i skuteczności wczesnej diagnostyki. Dlatego poszerzenie zakresu badań w kompetencji lekarza POZ – czyli dostępności dla ubezpieczonego – jest pożądane.
Projekt rozporządzenia nie zawiera informacji o finansowaniu tych świadczeń. Zasadnicze znaczenie w rozliczeniach ryczałtowych POZ z Narodowym Funduszem Zdrowia ma wycena usług, które dla poradni POZ stanowią koszty procedur zewnętrznych po cenach rynkowych. Budzi sprzeciw wycena procedur analitycznych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), która stanowi 50%-60% cen badań w większości laboratoriów diagnostycznych. Przykładowo, koszty rynkowe badania określającego poziom witaminy D3 w surowicy krwi (25OHD3) to od 70 do 35 zł a oszacowanie AOTMiT – 15,38 zł.
Szczegółowe uwagi BCC i propozycje zmian w projekcie w załączeniu: 2019.01.17 Uwagi BCC do projektu rozp. Min. Zdrowia w sprawie świadczeń …
Kontakt do eksperta:
Wiktor Masłowski
przewodniczący Komisji BCC ds. usług zdrowotnych
tel. 22 32 11 400
e-mail: wiktor.maslowski@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl