Propozycje BCC do rozp. MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

15.05.2018

Business Centre Club pozytywnie odnosi się do założeń i celów, które legły u podstaw propozycji zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Natomiast – w wielu miejscach – ich wdrożenie w życie wymaga podjęcia akcesoryjnych działań ze strony ustawodawcy poprzez wprowadzenie dodatkowych przepisów do projektu lub zmian na rynku pracy pielęgniarek i położnych, a przede wszystkim zapewnienia finansowania tej inicjatywy.

BCC proponuje m.in. wprowadzenie w projekcie przepisu, który wyłączy możliwość zastosowania wprowadzanych norm zatrudnienia pielęgniarek w uzasadnionych okolicznościach. W celu rzeczywistego wprowadzenia zakładanych w projekcie zmian dotyczących podnoszenia kwalifikacji przez pielęgniarki i położne, BCC proponuje podjęcie dodatkowych działań związanych z uatrakcyjnieniem zawodu pielęgniarki i położonej i zwiększeniem liczby osób pracujących w zawodzie.

Wprowadzenie wysokiej normy zatrudnienia tj. 0,7 pielęgniarki w przeliczeniu na łóżko jednego pacjenta, a na oddziałach zachowawczych jak interna czy kardiologia 0,6 pielęgniarki na łóżko pacjenta to dobre i pożądane przez odbiorców świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego rozwiązanie. Wyższa norma tj. 0,8 pielęgniarki na łóżko jednego pacjenta, powinna być jednak uwzględniona w przypadku oddziałów dziecięcych, jako wymagających większego zaangażowania z uwagi na specyfikę pacjenta. Tym niemniej, istnieją okoliczności, które przemawiają za wprowadzeniem wyjątków pozwalających na odstąpienie od zastosowania wskazanych w projekcie ww. rozporządzenia norm i dopuszczenie większej decyzyjności ze strony kadry zarządzającej (szczegóły poniżej). Jednocześnie powstaje pytanie o źródło finansowania zaproponowanych rozwiązań.

Projekt zakłada także liczne zmiany dotyczące sposobu wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz kwalifikacji osób, które je świadczą. W związku z nimi konieczne jest podjęcie innych, dodatkowych działań mających na celu urzeczywistnienie zmian określonych w projekcie, a ponadto wprowadzenie bardziej szczegółowych przepisów, które umożliwią stosowanie tych, których wprowadzenie zakłada projekt.

Szczegółowe propozycje i uwagi – w załączeniu

Kontakt:

Joanna Torbé
ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
tel. 792 244 012
e-mail: joanna.torbe@bcc.org.pl

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

2018.05.15 Propozycje BCC do rozp. MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych…

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL