Business Centre Club wielokrotnie wypowiadał się na temat podatku od dochodu z niezrealizowanych zysków (exit tax) wskazując na potencjalnie negatywny wpływ wprowadzanych zmian na biznes. Jedną z wymienianych okoliczności była niejasność sformułowań niektórych przepisów prowadząca do niepewności co do praktycznego ich stosowania. Stąd też pozytywnie odbieramy zamiar wydania przez resort finansów objaśnień do ustawy. Poniżej przedstawiamy zagadnienia, których zaadresowanie w objaśnieniach byłoby wskazane.
Udział w spółce osobowej a zmiana rezydencji
Art. 30 da ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) dodany do ustawy na podstawie nowelizacji definiuje majątek osobisty. Definicja ta obejmuje m.in. ogół praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Jednocześnie, przesłanka powstania dochodu z niezrealizowanych zysków kapitałowych jest m.in. zmiana rezydencji podatkowej, w wyniku której Rzeczpospolita Polska w całości lub w części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku będącego własnością podatnika. Na podstawie art. 30da ust. 5 opodatkowanie exit tax w wyniku zmiany rezydencji podatkowej nie dotyczy składników majątku, które po zmianie rezydencji podatkowej pozostają związane z położonym na terytorium RP zakładem zagranicznym podatnika, który zmienił rezydencję.
Jednocześnie, w świetle międzynarodowego prawa podatkowego, jak również praktyki polskich organów podatkowych, posiadanie przez nierezydenta praw i obowiązków w transparentnej podatkowo spółce osobowej, w zdecydowanej większości przypadków, prowadzi do powstania zakładu zagranicznego.
W związku z powyższym, powstaje wątpliwość, w jakim przypadku zmiana rezydencji podatkowej osoby fizycznej będącej polskim rezydentem podatkowym i posiadającej ogół praw i obowiązków w spółce osobowej (np. spółce komandytowej) może prowadzić do opodatkowania exit tax.
BCC zwrócił się do ministra finansów z prośbą o odniesienie się do powyższego zagadnienia.
Jednoosobowa działalność gospodarcza a zmiana rezydencji podatkowej
Podobne wątpliwości, jak wskazane powyżej w odniesieniu do spółki osobowej, mogą dotyczyć konsekwencji podatkowych w przypadku zmiany rezydencji podatkowej przez podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (przy założeniu, że będzie ona kontynuowana w Polsce). Również wówczas, w ocenie BCC, do opodatkowania exit tax nie powinno dojść z uwagi na powstanie zakładu zagranicznego podatnika zmieniającego rezydencję. Wystąpiliśmy do ministra finansów o potwierdzenie powyższego rozumienia.
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku zmiany rezydencji podatkowej
Przepis art. 30da ust. 6 ustawy o PIT wskazuje na moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku przeniesienia majątku zagranicę. Ustawa nie definiuje natomiast momentu powstania obowiązku w odniesieniu do zmiany rezydencji podatkowej.
BCC zwrócił się do min. finansów o precyzyjne wyjaśnienie w jaki sposób należy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku przeniesienia rezydencji podatkowej.
Wartość rynkowa składnika majątku
Zgodnie z przepisem art. 30da ust. 8 pkt 2 ustawy o PIT wartość rynkową składnika majątku w przypadkach innych niż wskazane w pkt 1 określa się na podstawie art. 23o tej ustawy (zasada ceny rynkowej – ogólna regulacja w zakresie cen transferowych). Powstaje jednakże wątpliwość co do sposobu ustalenia i udokumentowania ustalenia ceny w przypadku okoliczności prowadzących do powstania exit tax.
Wystąpiliśmy do min. finansów o szczegółowe objaśnienie w jaki sposób ogólne regulacje dotyczące cen transferowych mają zostać zastosowane przez podatników podlegających exit tax.
Nieodpłatne przekazanie składnika majątku
Zgodnie z art. 30dh ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT oraz art. 24k ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) przepisy o opodatkowaniu exit tax stosuje się odpowiednio do nieodpłatnego przekazania innemu podmiotowi położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składnika majątku jeżeli w związku z tym przekazaniem RP traci w całości lub w części prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku.
Na gruncie powyższych przepisów, powstaje wątpliwość jak należy rozumieć pojęcia:
• Nieodpłatnego przekazania – jakie czynności powinny zostać objęte zakresem tego pojęcia
• Podmiotowi – jak szeroko należy rozumieć to pojęcie.
BCC wystąpił do resortu finansów z prośbą o szczegółowe objaśnienie w szczególności jakie kategorie przekazań nie powinny – chociażby ze względów systemowych – zostać objęte exit tax w związku z nieodpłatnym przekazaniem majątku.
Kontakt do eksperta:
Agnieszka Wnuk
ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego
tel. 667 661 767
e-mail: agnieszka.wnuk@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl
2018.12.27 Konsultacje objaśnień do ustawy w zakresie exit tax