Dobiegły końca konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo celne oraz ustawy o podatku akcyzowym, do którego Business Centre Club przekazał uwagi. W ocenie BCC, ograniczenie stosowania zwolnienia z należności celnych przywozowych, w odniesieniu do obecnie obowiązujących regulacji w tym zakresie do ilości 200 litrów przywożonego paliwa z państw trzecich do Polski, nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego proponujemy utrzymanie dotychczasowych regulacji w tym zakresie, albo aby limit 200 litrów nie dotyczył samochodów ciężarowych należących do polskich lub unijnych przewoźników.
Zmiana może bowiem uderzyć w polskie firmy transportowe, w stosunku do których powinien być zastosowany inny (wyższy) limit. Obowiązujący obecnie limit przywozu 600 l paliwa w zbiornikach samochodów ciężarowych pełni funkcję ochronną dla polskich dystrybutorów paliw i przynosi dodatkowe dochody budżetowi państwa z tytułu akcyzy za paliwo zakupione na terenie Polski, ponieważ – w praktyce – przed zachodnią granicą Polski samochody ciężarowe uzupełniają paliwo w bakach, aby w dalszej, powrotnej drodze uniknąć tankowania droższego paliwa np. w Niemczech czy we Francji. W wielu przypadkach kierowcy nie mają wyjścia i z powodu przejechanych już wcześniej (przed wjazdem do Polski) odległości i tak muszą zatankować w Polsce. Przykładowo odległość między przejściem granicznym w Hrebennem a Słubicami wynosi prawie 800 km. Trudno zakładać, aby na takim odcinku, uwzględniając kilometry przejechane jeszcze za wschodnią granicą, samochód ciężarowy nie wymagał dodatkowego tankowania.
Nie jest również wykluczone, że wprowadzenie nowych limitów spowoduje wzmożony ruch tranzytowy z terytorium Litwy, gdzie kierowcy będą próbowali wjechać do Polski bezpośrednio z państwa UE, unikając kontroli granicznej. Skróci się natomiast czas postoju pojazdów na granicy z Ukrainą, Białorusią lub Rosją.
BCC proponuje zatem:
- aby limit 200 litrów nie dotyczył samochodów ciężarowych należących do polskich lub unijnych przewoźników albo
- utrzymanie dotychczasowych regulacji w tym zakresie.
2018.03.09 Opinia BCC do projektu ustawy Prawo celne oraz ustawy o podat…
Kontakt:
Jacek Matarewicz
ekspert BCC ds. podatku VAT, akcyzy oraz prawa karnoskarbowego
tel. 661 975 552
e-mail: jacek.matarewicz@bcc.org.pl
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113