· Konieczne dalsze wzmacnianie działań objętych tzw. Tarczą Antykryzysową, przygotowaną na rzecz osłony firm i przedsiębiorców
· Rząd powinien doprowadzić do wyłączenia systemu emerytalnego z dyskursu politycznego i włączyć go w obszar debaty publicznej
– Kolejne rozwiązania antykryzysowe, które pogłębią dotychczasowe, powinny w większym stopniu odpowiadać rekomendacjom pracodawców, którzy znają specyfikę funkcjonowania działalności gospodarczej – mówi dr Wojciech Nagel minister ds. ubezpieczeń społecznych w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. – Zastrzeżenia pracodawców budzi planowanie tzw. 13. i 14. świadczeń w systemie emerytalnym w 2021 r., w sytuacji walki z recesją, wzrostem bezrobocia i obniżenia wpływów podatkowych. Biorąc pod uwagę istnienie luki finansowej w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na poziomie już ok. 30 mld zł, dodatkowe wypłaty nie będą miały pokrycia we wpływach i mogą zostać sfinansowane jedynie z powiększenia długu publicznego – uważa minister ubezpieczeń społecznych w Gabinecie Cieni BCC.
– Rząd powinien spowodować wyłączenie systemu emerytalnego z dyskursu politycznego i włączenie go w obszar debaty publicznej. Istnieje obawa, iż nastąpi rozchwianie finansowe systemu z uwagi na faktyczne pozbawienie większości środków (w ostatnich miesiącach) Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał być funduszem na „trudne czasy” – rekomenduje Wojciech Nagel.
Więcej informacji (rekomendacje oraz podsumowanie dotychczasowych działań rządu z komentarzem) w załączeniu.
Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. II kwartału 2020 r. Będziemy codziennie przedstawiać poglądy poszczególnych ministrów GGC BCC związane z obecną sytuacją oraz zawierające rekomendacje na najbliższe miesiące.
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl