Brak polityki energetycznej państwa i oficjalnej deklaracji premiera naszego rządu o włączeniu się Polski do Europejskiego Zielonego Ładu.
– Przedłużający się stan pandemii w dalszym ciągu wyraźnie ogranicza działania administracji w obszarze ochrony środowiska naszego kraju. Większość prowadzonych prac jest skorelowana z projektem Europejskiego Zielonego Ładu, chociaż brak jest oficjalnej deklaracji premiera naszego rządu o włączeniu Polski do tego programu. Zapowiadane jest podjęcie takiej decyzji na najbliższym, lipcowym szczycie europejskim – mówi Ryszard Pazdan, minister środowiska w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
– Zasadniczą i nieustającą rekomendacją dla rządu jest ostateczne przyjęcie polityki energetycznej naszego państwa. Brak tego dokumentu jest istotnym czynnikiem utrudniającym konieczne procesy dostosowawcze sektora do przyjętej strategii klimatyczno-energetycznej UE oraz planowanie inwestycji – podkreśla minister środowiska w Gabinecie Cieni BCC. Opracowanie jest elementem Raportu Gabinetu Cieni BCC dot. II kwartału 2020 r.
Gospodarczy Gabinet Cieni Business Centre Club to think tank powołany w kwietniu 2012 r., aby wspierać działania prorozwojowe władz publicznych, monitorować prace resortów kluczowych dla przedsiębiorczości, rekomendować zmiany sprzyjające rozwojowi kraju, wzrostowi gospodarczemu i konkurencyjności polskich firm. W skład gabinetu wchodzą wybitni, gospodarczy fachowcy, z których wielu piastowało w przeszłości funkcje publiczne. Więcej informacji
ŚRODOWISKO NATURALNE:
RYSZARD PAZDAN, minister środowiska Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
Uczestnik prac i członek Komitetu Monitorującego Programy Operacyjne nowej perspektywy finansowej 2014-2020, członek szeregu polskich i zagranicznych stowarzyszeń zawodowych, m.in. Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, Air & Waste Management Association. Założyciel i prezes firmy ATMOTERM SA. Autor wielu publikacji i ekspertyz dotyczących m.in. gospodarki cyrkulacyjnej, zmian klimatu, emisji zanieczyszczeń, oddziaływań na środowisko, zarządzania informacjami środowiskowymi. Ekspert BCC ds. polityki środowiskowej państwa.
Tel: 661 426 679, e-mail: ryszard.pazdan@bcc.org.pl
WSKAZANIA DLA RZĄDU
Zasadniczą i nieustającą rekomendacją dla rządu jest ostateczne przyjęcie polityki energetycznej naszego państwa. Brak tego dokumentu jest istotnym czynnikiem utrudniającym konieczne procesy dostosowawcze sektora do przyjętej strategii klimatyczno-energetycznej UE oraz planowanie inwestycji.
PODSUMOWANIE dotychczasowych działań rządu
Przedłużający się stan pandemii w dalszym ciągu wyraźnie ogranicza działania administracji w obszarze ochrony środowiska naszego kraju. Większość prowadzonych prac jest skorelowana z projektem Europejskiego Zielonego Ładu, chociaż brak jest oficjalnej deklaracji premiera naszego rządu o włączeniu Polski do tego programu. Zapowiadane jest podjęcie takiej decyzji na najbliższym, lipcowym szczycie europejskim.
Pozytywy:
1. Intensywne prace Ministerstwo Klimatu i prowadzenie negocjacji z Komisją Europejską nad przedłużeniem o 5 lat okresu wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) w ramach systemu aukcyjnego, zresztą tak jak pozwala na to dyrektywa Unii Europejskiej. Dotychczas obowiązujący od 2015 r. system aukcyjny wymusił większą konkurencję na rynku OZE i realny spadek cen energii pochodzących z tych źródeł.
2. Prace rządu nad zwolnieniem firm energochłonnych z tzw. „opłaty mocowej”. Oczywiście odbije się to na budżecie państwa.
3. Coraz bardziej sprawne programy wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), które spowodowały nadprzeciętny ich rozwój, szczególnie w zakresie fotowoltaiki. Przyrost w okresie jednego roku przekroczył 2 GWp zainstalowanej mocy.
Zagrożenia:
1. Starania Polski, aby inwestycje gazowe mogły uzyskać wsparcie funduszy unijnych stoją pod dużym znakiem zapytania. Ambasadorzy krajów unijnych na posiedzeniu Rady Europejskiej (26 czerwca br.) w sprawie celów inwestycyjnych Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zdecydowali, że fundusz ten nie będzie mógł służyć do wsparcia inwestycji w atom ani gaz ziemny. Ostateczna decyzja zapadnie w rozmowach Komisji Europejskiej z Parlamentem. Polska była w niewielkiej grupie krajów opowiadających się za wsparciem w okresie przejściowym inwestycji gazowych z tego funduszu. Fundusz w wysokości 40 mld euro ma wesprzeć transformację energetyczną ze środków europejskich (odbudowa gospodarki unijnej po koronawirusie – 30 mld euro + budżet unijny) – 10 mld. Ma wspierać usuwanie CO2 w energetyce, przebranżowienie górników i innych branż. Rada Unii Europejskiej zebrała ambasadorów państw członkowskich 26 czerwca aby omówić cele inwestycji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
2. Kontrowersyjne kontynuowanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną.
Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – ŚRODOWISKO i KLIMAT
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl