Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – ŚRODOWISKO: Wojna uświadomiła konieczność zmiany dotychczasowych polityk energetycznych

20.04.2022

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC przygotował raport dotyczący I kwartału 2022 r. z dziedziny: ŚRODOWISKO. 

RYSZARD PAZDAN
minister środowiska Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Uczestnik prac i członek Komitetu Monitorującego Programy Operacyjne nowej perspektywy finansowej 2014-2020, członek szeregu polskich i zagranicznych stowarzyszeń zawodowych, m.in. Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, Air & Waste Management Association. Założyciel i prezes firmy ATMOTERM SA. Autor wielu publikacji i ekspertyz dotyczących m.in. gospodarki cyrkulacyjnej, zmian klimatu, emisji zanieczyszczeń, oddziaływań na środowisko, zarządzania informacjami środowiskowymi. Ekspert BCC ds. polityki środowiskowej państwa.

Tel. 661 426 679, e-mail: ryszard.pazdan@bcc.org.pl

 

REKOMENDACJE DLA RZĄDU

Działania rządu w I kw. br. szczególnie w obszarze środowiskowym były zdominowane i jednocześnie ograniczone trwającą wojną w Ukrainie. Jest to zresztą zrozumiałe, ponieważ ten konflikt sam w sobie stanowi ogromne zagrożenie środowiskowe nie tylko terenów wojennych ale i sąsiadujących krajów poprzez uwalnianie do powietrza, wody i gleby materiałów toksycznych pochodzących ze zniszczonych obiektów, infrastruktury, systemów sanitarnych oraz składowisk paliw i chemikaliów. Wpływ ten będzie na pewno długotrwały i trudny do naprawienia tym bardziej, że ogrom cierpień ludzkich odsuwa obecnie ten problem na plan dalszy.

Wojna na Ukrainie uświadomiła również powszechną konieczność zmiany dotychczasowych polityk energetycznych większości państw europejskich i uznania bezpieczeństwa oraz samowystarczalności energetycznej jako ich zasadniczego paradygmatu.

Dlatego z dużym uznaniem należy przyjąć bardzo szybką inicjatywę Ministerstwa Klimatu i Środowiska, opracowania i spowodowania przyjęcia 29-go marca br. przez Radę Ministrów założeń do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. w kontekście inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zaproponowano wprowadzenie 4-go filaru tej polityki pod nazwą „suwerenność energetyczna”.

Co istotne, aktualizacja ta nie przewiduje odejścia od unijnych celów środowiskowych, a raczej dywersyfikację technologiczną i rozbudowę mocy opartych o źródła krajowe, w tym intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii oraz przyspieszenie wdrażania energetyki jądrowej. Duży nacisk położono na poprawę efektywności energetycznej ale i zróżnicowanie dostaw i zapewnienie alternatyw dla ropy naftowej i gazu ziemnego. Priorytetem będzie rozwój niskoemisyjnych technologii i ich integracji systemowej oraz istotny rozwój sieci elektroenergetycznych i magazynowania energii. Założono również zwiększenie rezerwy konwencjonalnych mocy wytwórczych.

Zaproponowane założenia aktualizacji Polityki Energetycznej Polski 2040 są niezwykle ambitne i wymagać będą ogromnych nakładów, dlatego też szczególnie negatywnie należy ocenić dotychczasowe działania rządu związane z pozyskaniem funduszy europejskich zarówno w ramach Krajowego Programu Odbudowy jak i związanych z umową partnerstwa. Jestem przekonany, ze takiego ciężaru zmian, bez wsparcia Unii Europejskiej, Polska nie udźwignie.

BCC oczekuje równie szybkiej implementacji założeń do uchwalonej w lutym Polityki Energetycznej Polski 2040 oraz rozpoczęcia na szeroką skalę transformacji energetycznej naszego Państwa.

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – ŚRODOWISKO

Kontakt:

Mirosław Kasprzak
Rzecznik BCC
tel. 608 529 504
e-mail: miroslaw.kasprzak@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL