Polska potrzebuje rzetelnych konsultacji programów odbudowy i projektów regulacji mających na celu ograniczenie skutków kryzysu – raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC: SYSTEM STANOWIENIA PRAWA.
WITOLD MICHAŁEK
minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środk.-Wsch., Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.
Tel. 605 426 959, e-mail: witold.michalek@bcc.org.pl
WSKAZANIA DLA RZĄDU
Minister Łukasz Schreiber, pełniący funkcje przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, sekretarza Rady Ministrów oraz przewodniczącego Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu powinien niezwłocznie podjąć działania mające na celu wprowadzenie przez rząd zmiany procedowania nad ustawami i rozporządzeniami w taki sposób, aby poprawić ich jakość, a przez to poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
W sytuacji trwającego od ponad roku stanu epidemii, który drastycznie zmienił sytuację przedsiębiorstw i całego życia gospodarczego, oraz mając na uwadze nadchodzący okres odbudowy gospodarki po pandemii, tym bardziej konieczne jest rzetelne konsultowanie przez stronę rządową wszelkich programów odbudowy i projektów regulacji mających na celu ograniczenie skutków kryzysu. Rząd oraz większość parlamentarna powinny, po konsultacjach z organizacjami reprezentującymi interesariuszy, w szczególności ze stroną społeczną Rady Dialogu Społecznego, uwzględniać w programach odbudowy i nowych regulacjach najważniejsze rekomendacje, zgłaszane przez te organizacje. Będzie to zgodne z Zaleceniami Rady UE wzywającymi polski rząd do podjęcia w latach 2020 i 2021 działań mających na celu poprawę klimatu inwestycyjnego, w szczególności przez ochronę niezależności sądów, a także zapewnienie skutecznych konsultacji publicznych i zaangażowania partnerów społecznych w proces kształtowania polityk gospodarczych i społecznych.
PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH DZIAŁAŃ RZĄDU
Polski rząd i parlament w najbliższym czasie muszą podjąć decyzje co do kształtu i zakresu Krajowego Planu Odbudowy, który będzie wdrażany w oparciu o fundusze unijne w wysokości ok. 58 mld euro, oraz sposobu wydatkowania funduszy europejskich z perspektywy finansowej na lata 2021-2027.
Dla efektywnego zarządzania i wydawania środków finansowych pochodzących z budżetu Unii – co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego Polski – niezbędne jest zapewnienie współpracy administracji rządowej i samorządowej, a także wielu innych interesariuszy. Dla osiągnięcia tego celu, Senat RP 24 marca br. przyjął projekt ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju, jako własną inicjatywę legislacyjną.
Celem projektu jest utworzenie politycznie bezstronnej i profesjonalnej agencji, której zadaniem ma być programowanie i zarządzanie środkami finansowymi Unii Europejskiej z pakietu odbudowy po COVID-19. Intencją projektodawcy jest, aby Agencja stała się tzw. instytucją zarządzającą, o której mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającym wspólne przepisy dotyczące europejskich funduszy. W rozporządzeniu wskazano, że to właśnie instytucja zarządzająca będzie ponosić główną odpowiedzialność za skuteczne i efektywne wdrażanie funduszy.
Agencja będzie się zajmowała wypracowaniem kryteriów, oceną projektów i rozdziałem pieniędzy unijnych, a także ocenianiem wykonania projektów i podejmowaniem ewentualnych decyzji o zwrocie funduszy. Zgodnie z proponowanymi przepisami w skład agencji weszliby przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządu terytorialnego.
Środowiska przedsiębiorców popierają ten istotny dla odbudowy gospodarki po pandemii projekt i liczą, że Sejm go uchwali a Prezydent podpisze bez zbędnej zwłoki.
Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. I kwartału 2021 r. W najbliższych dniach będziemy przedstawiać poglądy poszczególnych ministrów związane z obecną sytuacją oraz rekomendacje na najbliższe miesiące.
Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – SYSTEM STANOWIENIA PRAWA
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik
Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl