Raport z firm: zmiana czasu to anachronizm

03.12.2021

Ankieta przeprowadzona wśród firm członkowskich BCC wskazuje, że ponad 88% ankietowanych przedsiębiorców uważa, iż dwukrotna zmiana czasu w każdym roku jest nieuzasadniona.

 

 

 

 

Czy coroczna dwukrotna zmiana czasu jest, zdaniem Państwa, uzasadniona?

Odpowiedź: tak 11.88%, nie 88.12%

 

Przedstawiciele poszczególnych branż w odpowiedziach opisowych wskazywali na liczne utrudnienia. Dla przykładu branża logistyczna wskazywała na przedłużający się czas załadunku i niepotrzebnych pauz w czasie pracy kierowców. Branże pracujące w trybie ciągłym wskazują, że przestawienie czasu sprawia kłopoty zarówno w sterowaniu urządzeń́, godzinach raportów, jak i przejściu zmian pracowniczych. W cyklu pracy trzyzmianowym – jedna ze zmian jest o godzinę krótsza a druga o godzinę dłuższa, co wiąże się z utrudnionym wyliczeniem wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo zmieniają się ceny energii elektrycznej w poszczególnych strefach czasowych. Przedsiębiorcy wskazują również na konieczność́ zatrzymania całodobowej działalności gospodarczej na ponad godzinę̨, przestawianie w wielu urządzeniach czasu i problemy z tym związane. Branża budowlana wskazała, iż zmiana czasu powoduje większe zużycie energii elektrycznej, a praca w tej branży jest utrudniona ze względu na wcześniej zapadający zmrok.

Dla 66% ankietowanych dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu jest neutralna pod względem utrudnień we własnej firmie. Dla 34% jest to zauważalny problem.

 

 

 

Czy coroczna dwukrotna zmiana czasu powoduje utrudnienia w działalności Państwa firmy?

Odpowiedź: tak 34%, nie, jest neutralna 66%

 

Przedsiębiorcy podnosili problemy związane z mniejszą wydajnością spowodowana zmianą czasu. Zauważalne jest, że pracownicy potrzebują kilku dni na przestawienie się na nowy rytm dobowy. W okresie zmiany czasu są zauważalne liczne spóźnienia, co dezorganizuje ustalony rytm dnia.

Na pytanie, czy zmiana czasu przynosi oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii elektrycznej, 87% respondentów udzieliło negatywnej odpowiedzi.

 

 

 

Czy zmiana czasu przynosi w Państwa firmie oszczędności w postaci oszczędzania energii elektrycznej?

Odpowiedź: tak 13%,  nie 87%

 

Prawie 83% przedsiębiorców oceniło pozytywnie pomysł zniesienia mechanizmu zmiany czasu, a tylko 17% uważa inaczej.

 

 

 

Jak oceniają̨ Państwo pomysł zniesienia mechanizmu przestawiania zegarków w marcu i październiku?

Odpowiedź: pozytywnie 82,83%, negatywnie 17.17%

Dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego. Utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym. Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie. Ankieta przeprowadzona wśród firm członkowskich BCC potwierdziła, iż zmiana czasu nie przynosi korzystnego efektu w postaci oszczędzania energii elektrycznej. Obowiązujący mechanizm zmiany czasu nie przynosi pozytywnych efektów i jest przyczyną cyklicznego chaosu w funkcjonowaniu gospodarki oraz wpływa negatywnie na kondycję psychofizyczną.

 

Radosław Płonka                                                                   Mirosław Kasprzak
ekspert BCC ds. prawa gospodarczego                                   rzecznik BCC
tel. 501 177 515                                                                     tel. 608 529 504
radoslaw.plonka@bcc.org.pl                                                    miroslaw.kasprzak@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL