RDS – reforma instytucji dialogu społecznego faktem

22.09.2015

Osiem lat od pierwszej inicjatywy BCC, 24 lutego 2006 roku, złożonej na posiedzeniu Trójstronnej Komisji w Kazimierzu Dolnym, reforma instytucji dialogu społecznego w postaci nowej Rady Dialogu Społecznego (RDS) stała się faktem.

Nowy, ekspercki projekt został zainicjowany na autonomicznym posiedzeniu liderów związków zawodowych i organizacji pracodawców, dotychczasowych członków Trójstronnej Komisji, 28 lutego 2014 roku.

Na koordynatora przygotowania projektu wybrano Marka Goliszewskiego. Negocjacje trwały od 28 lutego 2014 roku do 21 marca 2015 roku. Po opracowaniu kompromisowego projektu, organizacje pracodawców i związków zawodowych przedłożyły swoje propozycje stronie rządowej. W dniach 20-21 marca 2015 roku, w Dobieszkowie, rozpoczęto trójstronne negocjacje.

Uchwalenie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zamyka ważny etap prób budowy lepszych zasad konsultacji pomiędzy związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców i stroną rządową. Cieszy, że to rozmowy i negocjacje, a nie strajki, stały się sposobem działania wszystkich partnerów społecznych. Pokazuje, że Polacy potrafią się porozumieć i dojść do wspólnych postanowień.

W nieodległej przyszłości jest do uzgodnienia dużo ważnych dla przedsiębiorców zagadnień, takich jak np. reforma stosunków pracy i nowoczesna rola organizacji pracowniczych w firmach. Liczymy, że Rada Dialogu Społecznego zostanie powołana przez Prezydenta jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL