Zdaniem BCC należy kontynuować wsparcie kolejnymi odsłonami tarcz antykryzysowej i finansowej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony regionalnej i branżowej.
· Rząd powinien opracować program pomocy dla sektorów najbardziej uderzonych przez pandemię, nie tyle z powodu załamania rynku, co z powodu zakazów/nakazów prawno-administracyjnych.
· Kolejne przedsięwzięcia rządu powinny być skierowane w sposób dedykowany wobec branż, które są szczególnie osłabione w wyniku pandemii, takich jak: turystyczna, gastronomiczna, eventowa (ogółem także hotelarska, która skupia wszystkie trzy), fitness, motoryzacyjna, sektor kultury.
BCC proponuje:
– Rozszerzyć zakres stosowania tzw. estońskiego CIT-u o firmy z dochodami ze sprzedaży znacznie powyżej obecnego limitu oraz wyeliminować podwójne opodatkowanie w spółkach kapitałowych (19% CIT od zysku oraz 19% od dywidend).
– Zrezygnować z objęcia CIT-em spółek komandytowych, których w Polsce jest 43 tys. (w przeważającej większości małych i średnich firm rodzinnych), a tylko 439 posiada zagranicznych wspólników (1%).
– Wzmocnić płynność finansową przedsiębiorstw poprzez przyspieszenie zwrotu VAT. W obecnych okolicznościach państwo nie powinno się kredytować ich kosztem.
– Przejrzeć wydatki budżetowe pod kątem ich ograniczenia.
– Przywrócić handel w niedziele, co zadziałałoby na rzecz poprawy bezpieczeństwa klientów oraz personelu sklepów.
– Przeciwstawić się propozycjom Min. Sprawiedliwości skutkującym zwiększeniem ryzyka odpowiedzialności karnej dla zarządów i właścicieli firm bez wyroku sądowego, a tym samym zniechęcające do inwestowania.
– Powrócić do prac nad projektem tworzenia zachęt dla wydłużania aktywności zawodowej obywateli, przede wszystkim podatkowych.
– Dążyć do zmniejszania ryzyka prawnego i kosztowego dla przedsiębiorców poprzez akceptację i ścisłe przestrzeganie w ustawach krajowych konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy; kluczowej dla krajów członkowskich Wspólnoty w obszarze prawa – roli Trybunału Sprawiedliwości oraz wspólnych, strategicznych celów energetycznych i klimatycznych do 2050 roku.
– Wdrożyć opublikowaną przez ministra klimatu i oczekiwaną od lat Politykę Energetyczną Państwa obejmującą okres do 2040 roku. Przeprowadzić restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego, w tym niezbędną likwidację trwale nierentownych mocy produkcyjnych.
– Doprowadzić do pełnego i możliwie szybkiego wykorzystania nowych środków Unii Europejskiej – 64 mld euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy, co wymaga akceptacji przez Polskę decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w obszarze praworządności, Zielonego Ładu Energetycznego UE oraz unijnych metodologii i kryteriów stabilności w obszarze finansów publicznych. Należy włączyć przedsiębiorców prywatnych do szerszego udziału i możliwości zagospodarowania środków w ramach KPO.
– Odejść od planowanego, pełnego oskładkowania umów zleceń i o dzieło od 2021 r., które przyniesie więcej negatywnych skutków niż korzyści (wzrost szarej strefy).
– Wprowadzić kryterium dochodowe do świadczeń o charakterze powszechnym, w tym zwłaszcza do tzw. 13 emerytury.
– Powoływać zarządy oraz rady nadzorcze spółek Skarbu Państwa w oparciu o kryteria kompetencyjne, a nie polityczne – w interesie gospodarczym i społecznym.
– Przygotować i wprowadzić w życie program wsparcia instytucjonalnego i finansowego dla sektora ochrony zdrowia.
– Zwiększyć środki na sektory, od których najbardziej zależy życie obywateli i podstawowe funkcjonowanie państwa w pandemii.
– Wprowadzić masowe szczepienia na COVID-19 z chwilą pojawienia się sprawdzonych szczepionek.
– Umożliwić dyrektorom szkół możliwość samodzielnego uruchamiania pracy hybrydowej.
Rekomendacje Gabinetu Cieni BCC w walce z kryzysem i COVID-19
Kontakt z ekspertami:
dr Łukasz Bernatowicz
wiceprezes BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego
minister infrastruktury w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
tel. 502 066 619
e-mail: lukasz.bernatowicz@bcc.org.pl
prof. Stanisław Gomułka
główny ekonomista BCC
minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
członek Narodowej Rady Rozwoju
tel. 609 55 65 06
e-mail: stanislaw.gomulka@bcc.org.pl
Witold Michałek
minister ds. procesu stanowienia prawa w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu
tel. 605 426 959
e-mail: witold.michalek@bcc.org.pl
dr Wojciech Nagel
minister ds. ubezpieczeń społecznych w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych i pracy
tel. 601 329 181
e-mail: wojciech.nagel@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl