Rekomendacje Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dla rządu w obszarze finansów publicznych

24.06.2021

 

Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, ministra finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, rząd – przedstawiając projekty ustaw składające się na tzw. Polski Ład – powinien zadbać o to, aby usunąć z nich zapisy wprowadzające niepewność prawną oraz wszelkie niejasności w propozycjach podatkowych. Jego zdaniem, należy także zagwarantować, iż składka zdrowotna jest daniną na finansowanie wyłącznie usług zdrowotnych, a nie podatkiem, który może służyć finansowaniu innych celów budżetowych.

Profesor Gomułka zwraca uwagę na potrzebę wzmocnienia zainteresowania wszystkich polskich przedsiębiorców, zarówno małych jak i dużych, inwestycjami w środki trwałe. Rekomenduje, aby rząd – poprzez zwolnienie z podatku PIT i składki emerytalnej – tworzył zachęty do kontynuowania pracy dla wszystkich osób powyżej formalnego wieku emerytalnego.

PROF. STANISŁAW GOMUŁKA
minister finansów Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

W latach 1970-2005 wykładowca w London School of Economics and Political Sciences, University of Lon­don. oraz na kilku innych uniwersytetach w USA I Europie. Doradca kolejnych ministrów finansów Polski. Negocjator Polski z klubami Paryskim i Londyńskim w sprawie zmniejszenia polskiego długu zagranicznego i członek tzw. Grupy Strategicznej wicepremiera Balcerowicza. Konsultant m.in. OECD, , Komisji Europejskiej ds. Europy Wschodniej oraz doradca MFW.ds Polski . wiceminister finansów w roku 2008. Od roku 2009. Główny Ekonomista BCC., a od roku 2013 także członek Polskiej Akademii Nauk.

Tel. 609 556 506, e-mail: stanislaw.gomulka@bcc.org.pl

REKOMENDACJE DLA RZĄDU

1. Usunąć duże w tej chwili niepewności i prawne niejasności w propozycjach podatkowych „Polskiego Ładu” dotyczące PIT oraz CIT i składek płaconych przez przedsiębiorstw.

2. Wzmocnić zainteresowanie wszystkich krajowych przedsiębiorców, nie tylko małych i średnich, inwestycjami w środki trwałe, a wszystkich osób powyżej formalnego wieku emerytalnego kontynuacją pracy poprzez zwolnienie z podatku PIT i składki emerytalnej.

3. Uznać formalnie, iż składka zdrowotna jest daniną na finansowanie jedynie usług zdrowotnych, a nie podatkiem, który jest daniną na finansowanie wszystkiego.

PODSUMOWANIE dotychczasowych działań rządu w obszarze finansów publicznych

Pozytywy:

1. Akceptacja przez rząd współpracy z Unią Europejską w dziedzinie wykorzystania zwiększonych środków UE na prorozwojowe inwestycje, w oparciu o ogólnounijne kryteria i długofalowe cele dotyczące przebudowy sektora energetycznego i rozwoju cyfryzacji.

2. Kolejna próba przez rząd (minister finansów, minister rozwoju, pracy i technologii) zmniejszenia rozdętej biurokracji i sprzeciw wobec propozycji ministra sprawiedliwości zmierzających do gwałtownego wzrostu ryzyka prawnego dla przedsiębiorców oraz nieuznawania wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zagrożenia:

Silny wzrost nakładów na zdrowie i emerytury stwarza duże zagrożenie po 2025 roku dla stanu finansów publicznych.

Rosnące koszty produkcji energii elektrycznej w Polsce stwarzają długofalowe, od około 2030 r. bardzo duże, zagrożenie dla konkurencyjności działających w kraju przedsiębiorstw.

Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. II kwartału. W najbliższych dniach będziemy prezentować poglądy poszczególnych ministrów związane z obecną sytuacją gospodarczą oraz rekomendacje dla rządu na najbliższe miesiące.

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – FINANSE PUBLICZNE

Kontakt:

Emil Muciński
rzecznik, dyrektor Instytutu Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL