Rewolucyjne zmiany w CIT. Czy “estoński CIT” jest opłacalny?

15.09.2020

Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa sp.k., członek Business Centre Club, przygotowała obszerny materiał informacyjny na temat zmian w podatku CIT, tzw. “estońskim” podatku CIT oraz nowym funduszu inwestycyjnym dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Rząd w ostatnim czasie zapowiedział objęcie CIT spółki komandytowej i niektórych spółek jawnych, a więc jednych z najpopularniejszych form prowadzenia działalności. Oznacza to prawdziwą rewolucję. Ten typ zmian, obejmujący olbrzymią grupę podmiotów, wymusi potrzebę przygotowania się w sposób kompleksowy – tym bardziej, że wygląda na to, że datą kluczową będzie 01.01.2021.

Z założeń, które obecnie znamy, wynika, że zmiana szykowana przez Ministerstwo Finansów (które odpowiada za wskazany projekt) jest kolejnym elementem uszczelnienie systemu podatkowego oraz stanowi odpowiedź na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne. W wypadku spółek jawnych rząd zapowiada, że CIT obejmie tylko te spółki, w których podatnicy podatku dochodowego partycypujący w zyskach takich spółek jawnych nie są ujawniani, co stwarza możliwość uchylania się tych podmiotów z opodatkowania podatkiem dochodowym – przy obecnym kształcie regulacji jednak ciężko wskazać o jakie spółki jawne może chodzić.

Pomimo takiego uzasadnienia rozwiązanie ma objąć wszystkie spółki komandytowe – nawet te, których istnienie nie było warunkowane optymalizacją podatkową i wynika np. z zarządzania ryzykiem gospodarczym, ochroną majątku prywatnego przed negatywnymi zjawiskami rynkowymi – trudnością z wypłacalnością kontrahentów, sezonowością działalności.

Więcej informacji w załącznikach:

Czy estoński CIT jest opłacalny

Estoński CIT – Nowy fundusz inwestycyjny dla MŚP

Rewolucja w CIT

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL