Rozwiązania ustawowe przeciwdziałające marnowaniu żywności powinny iść w kierunku zachęt, a nie kar

03.03.2020

Od początku marca obowiązują przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Business Centre Club stoi na stanowisku, że należy ograniczać marnowanie żywności, które jest zjawiskiem niepożądanym w gospodarce. Poprzez odpowiednie regulacje prawne można je znacząco ograniczyć, pomagając jednocześnie potrzebującym. Ustawodawca zdecydował się jednak na wdrożenie tej idei w życie za pomocą sankcji i kar wobec przedsiębiorców.

Zgodnie z obowiązującym już stanem prawnym np. w sytuacji, gdy zbliża się termin ważności danego produktu, przedsiębiorca staje przed dylematem, co z tym towarem zrobić. Zostawić na półkach z nadzieją, że ktoś go kupi (jeśli jednak to nie nastąpi, przedsiębiorca zapłaci karę oraz ściągnie na siebie ryzyko przeprowadzenia kontroli przez aparat państwa, co wiąże się także z ewentualnymi dodatkowymi sankcjami), czy też od razu oddać towar, unikając w ten sposób ryzyka nałożenia sankcji.

W tej sytuacji ponosi jednak duże straty w postaci kosztu zakupu towaru. Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę jest błędne, powoduje bowiem to, że przedsiębiorca może zostać ukarany za to, że nie sprzedał zakupionego przez siebie towaru. Oczywistością jest, że nikomu tak jak przedsiębiorcy nie zależy na tym, aby towar się sprzedał. Wówczas nie dochodzi do marnowania żywności, a przedsiębiorstwo zarabia i może dzięki temu dalej funkcjonować.

Zdaniem BCC, rozwiązania ustawowe powinny pójść w kierunku zachęt przedsiębiorców do tego, aby przyłączali się dobrowolnie do procesu ograniczania marnowania żywności poprzez wprowadzenie systemu ulg dla przedsiębiorców np. podatkowych.

Komentarz BCC nt. ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności

 

Kontakt do eksperta:

Radosław Płonka

ekspert BCC ds. prawa gospodarczego

tel. 501 177 515

e-mail: radoslaw.plonka@bcc.org.pl

 

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński

rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC

tel. 602 571 395, 22 58 26 113

e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL