Rząd rzucił koło ratunkowe MŚP: będzie możliwość zmiany formy opodatkowania w ciągu roku podatkowego w Polskim Ładzie

13.04.2022

Będzie możliwość zmiany formy opodatkowania w ciągu roku podatkowego – ogłosił dzisiaj na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń. Jest to efekt działań Komisji Podatkowej Business Centre Club, która pierwsza zaapelowała o to w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego (w załączeniu).

Jak co roku, do 20 lutego przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą musieli podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania. Każdy z nich miał trzy możliwości: zasady ogólne, czyli wg skali podatkowej, podatek liniowy albo ryczałt. Jednak to, co normalnie nie powinno nikomu sprawić problemu, w tym roku stało się niezwykle trudną decyzją – ze względu na chaos legislacyjny związany z Polskim Ładem.

Pomysł wprowadzenia możliwości zmiany formy opodatkowania w ciągu roku wyszedł od prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Komisji Podatkowej BCC. – Panie Premierze, w imieniu polskich firm rodzinnych po raz kolejny apeluję do Pana o wdrożenie planu ratunkowego dla polskich małych i średnich firm i zatrzymanie negatywnych skutków Polskiego Ładu – apelował prof. Adam Mariański w liście otwartym do premiera 14 lutego br. – Ze względu na chaos legislacyjny związany z wdrożeniem Polskiego Ładu oraz niepewność sytuacji gospodarczej w obliczu wciąż trwającej pandemii i narastającego kryzysu na Ukrainie, przedsiębiorcy wnoszą o ekspresową zmianę przepisów, która da biznesowi koło ratunkowe – możliwość wstecznej zmiany wyboru formy opodatkowania po zakończeniu 2022 roku.

BCC domagał się zapewnienia możliwości wstecznej zmiany wyboru formy opodatkowania po zakończeniu 2022 roku, aby przedsiębiorcy mogli świadomie wybrać tę bardziej korzystną. Żaden z podatników w momencie dokonywania tego wyboru nie może mieć i nie ma pewności co do tego, w jaki sposób będzie kształtowała się jego struktura przychodów i kosztów w trakcie kolejnych miesięcy roku podatkowego. Nie mając wiedzy na temat kosztów i przychodów, błąd w wyborze formy opodatkowania mógł w skrajnych przypadkach oznaczać nawet bankructwo.

Rząd długo zastanawiał się nad taką możliwością, ale w końcu decyzja zapadła – Artur Soboń, wiceminister finansów odpowiedzialny za reanimację przepisów Polskiego Ładu ogłosił dzisiaj, że postulat podnoszony przez BCC będzie zrealizowany.

– To nie jest łaska ze strony rządu – politycy muszą w końcu wziąć odpowiedzialność za bałagan, który wywołali uchwaleniem nieprzemyślanych, fatalnie napisanych przepisów Polskiego Ładu. Tysiące polskich przedsiębiorców zostało postawionych pod ścianą i zmuszonych do grania w podatkową ruletkę – wyboru formy opodatkowania. Chaos związany z Polskim Ładem był tak duży, że wielu z nich mogło podjąć niekorzystną czy wręcz niebezpieczną dla ich biznesu decyzję. Cieszę się, że politycy przyznali się do błędu. Może w ten sposób uda się uratować wiele małych i średnich firm w Polsce – komentuje prof. Adam Mariański.

Oczekujemy również na odpowiednie zmiany w ustawie o podatku od osób prawnych, szczególnie w odniesieniu do tzw. podatku minimalnego, który także uderza przede wszystkim w firmy sektora MŚP.

Dodatkowy komentarz:

prof. Adam Mariański
przewodniczący Komisji Podatkowej BCC
ekspert BCC ds. sukcesji biznesu i restrukturyzacji
Tel. 607 051 919
E-mail: adam.marianski@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:

Mirosław Kasprzak
rzecznik BCC
Tel. 608 529 504
E-mail: miroslaw.kasprzak@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL