Stabilizacja istotnego dla MŚP instrumentu wsparcia działalności gospodarczej – opinia BCC do projektu rozp. MF dot. pomocy de minimis

13.03.2018

Rozporządzenie ministra finansów w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów ma stanowić ugruntowanie na rynku polskim instytucji pomocy de minimis dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w formie gwarancji udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego na spłatę kredytów obrotowych i innowacyjnych. Pomoc ta funkcjonowała dotychczas w oparciu o środki budżetowe i dotacyjne w ramach perspektywy finansowej UE 2013-2020. Program cieszy się dużym zainteresowaniem firm, ponieważ skorzystało z niego już 132,2 tys. podmiotów, uzyskując gwarancje kredytowe na kwotę 44,8 mld zł.

Obecnie, rząd zamierza nadać tej formie wsparcia małych i średnich firm trwały charakter, uznając ją za ważny element realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Założono zatem iż po roku 2020, tj. po wejściu w życie kolejnej perspektywy finansowej UE, konieczne będzie wydanie nowego rozporządzenia określającego zasady przyznawania na ten cel środków dotacyjnych. Proponuje się też przyjąć specjalny model pokrywania wydatków i kosztów udzielania powyższych gwarancji. Mają to być fundusze uwolnione z instrumentów wsparcia obecnej i minionej perspektywy finansowej UE, środki realizowane z kapitałów BGK i z dobrowolnej partycypacji interesariuszy, a także – uzupełniająco – środki z budżetu państwa.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:

Warunki uzyskanej pomocy tj. przede wszystkim identyfikacja benefitów (sektor MŚP), gwarantowana kwota kredytu (200 tys. euro lub 100 tys. euro w branży transportu drogowego), wielkość kredytu podlegającego gwarancji (60% całego kredytu) i tzw. warunki przejrzystości pomocy mają być tożsame z tymi, jakie przewiduje obecne rozporządzenie unijne.

BCC pozytywnie ocenia propozycję przedłożoną przez ministra finansów, ponieważ pozwala ona na stabilizację bardzo ważnego dla przedsiębiorstw z grupy MŚP instrumentu wsparcia ich działalności gospodarczej. W istocie jednak, praktyczne znaczenie tego nowego rozwiązania zależeć będzie od rzeczywistej puli pieniędzy, jakie na rzecz przedmiotowego programu zgromadzone zostaną w BGK, zarówno do 2020 r. jak i później. Źródła funduszy służących pokrywaniu wydatków i kosztów programu zostały bowiem określone bardzo ogólnie, z wyraźnym zaznaczeniem, że partycypacja w nich budżetu państwa będzie tylko uzupełniająca.

2018.03.13 Opinia BCC rozp. MF w sprawie udzielania przez BGK pomocy de …

Kontakt:

dr Grażyna Magdziak
ekspertka BCC ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw
minister skarbu i prywatyzacji w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
tel. 22 562 33 43
e-mail: grazyna.magdziak@bcc.org.pl

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL