Sygnaliści – nowe obowiązki pracodawców

09.11.2021

17 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dyrektywa 2019/1937. Polscy pracodawcy od 17 grudnia 2021 r. zostaną obciążeni licznymi obowiązkami z dziedziny compliance, tym razem związanymi z ochroną osób zgłaszających naruszenia prawa – tzw. sygnalistów (ang. whistleblowing). Analiza ekspertów BCC z Kancelarii Rycak.

✔ Do tego czasu Polska musi bowiem wdrożyć unijną Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii).

✔ Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Najważniejsze założenia dyrektywy i ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa:

» poprawa egzekwowania prawa w określonych dziedzinach poprzez ustanowienie minimalnych norm zapewniających wysoki poziom ochrony sygnalistów,
» ustanowienie zakazu działań odwetowych i zapewnienie środków ochrony sygnalistów, w tym ochrony przez rozwiązaniem umowy o pracę i ich tożsamości,
» konieczność wdrożenia odpowiednich procedur przez pracodawców, w tym regulaminu zgłoszeń wewnętrznych,
» stworzenie odpowiednich kanałów komunikacji,
» penalizacja działań odwetowych i utrudniania zgłaszania naruszeń prawa.

Kto to jest sygnalista?

Sygnaliści to osoby zgłaszające naruszenia prawa, które dokonując zgłoszenia kwalifikują się do objęcia ochroną, pod warunkiem, że miały uzasadnione podstawy, by sądzić, że informacje będące przedmiotem zgłoszenia na temat naruszeń są prawdziwe w momencie dokonywania zgłoszenia („działanie w dobrej wierze”) oraz dokonały zgłoszenia wewnętrznego albo zgłoszenia zewnętrznego lub dokonały ujawnienia publicznego.

Naruszenie prawa odnosić się powinno do określonego katalogu dziedzin, w tym związanych z zamówieniami publicznymi, usługami, produktami i rynkami finansowymi, bezpieczeństwem produktów i ich zgodność z wymogami, bezpieczeństwem transportu, ochroną środowiska, ochrona radiologiczną i bezpieczeństwem jądrowym, bezpieczeństwem żywności i pasz, zdrowiem i dobrostanem zwierząt, zdrowiem publicznym, ochroną konsumentów, ochroną prywatności i danych osobowych oraz bezpieczeństwo sieci i systemów informacyjnych interesami finansowymi Unii.

Rycak Kancelaria: Ochrona synalistów

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL