Kolejny etap luzowania obostrzeń przedstawiony przez premiera i ministra zdrowia zakłada otwarcie od 18 maja zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz gastronomii, przy zachowaniu bezpieczeństwa pracowników i klientów, zgodnie ze szczegółowo opisanymi zaleceniami i utrzymaniem reżimu sanitarnego.
– Deklaracje premiera dotyczące trzeciego etapu odmrażania gospodarki generalnie pokrywają się z harmonogramem BCC, adresowanym do rządu trzy tygodnie temu. Postrzegamy je także – mimo sygnalizowanych przez nas opóźnień – w kategoriach dostrzegalnej wreszcie szansy na przełom w odmrażaniu myślenia o gospodarce: racjonalnego kompromisu w dramatycznym wyborze pomiędzy zdrowiem Polaków a zdrowiem gasnącej z tygodnia na tydzień gospodarki – mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. – Warto zwrócić uwagę na krzepiące opinie zdecydowanej większości ankietowanych przedsiębiorców – członków BCC, którzy gotowi są ponieść dodatkowe, znaczące koszty, aby – zachowując drakońskie rygory sanitarne – pchnąć gospodarkę do przodu i wesprzeć zatrudnionych – dodaje szef BCC.
Przedsiębiorcy o odmrażaniu gospodarki
Niemal 94% ankietowanych przez BCC przedsiębiorców uważa, że wznowienie działalności pod warunkiem korzystania (na koszt firmy) z maseczek, rękawiczek, środków dezynfekcyjnych itp. byłoby dla nich akceptowalnym rozwiązaniem. Pracodawcy nie postrzegają konieczności poniesienia dodatkowych kosztów na ewentualne zabezpieczenie swoich pracowników i klientów jako bariery powrotu na rynek.
Aby móc funkcjonować, nawet w ograniczonym zakresie, przedsiębiorcy deklarują, że podejmą działania samoregulacji – system dobrych praktyk związanych z ochroną i higieną miejsc pracy, które zabezpieczyłyby ich pracowników i klientów przed ryzykiem zakażenia koronawirusem, np.: zachowanie 2 metrów odstępu między pracownikami oraz między pracownikami i klientami (84,1%), stosowanie rękawiczek w specyficznych branżach (72,7%), wprowadzenie wahadłowego trybu pracy w biurach – część pracowników na miejscu, część na pracy zdalnej (68,2%), pomiar temperatury ciała pracowników przed przystąpieniem do pracy (63,6%), obowiązkowe stosowanie maseczek (52,3%), odseparowanie pracowników od klientów za pomocą dodatkowych środków np. plastikowych osłon (45,5%), ograniczenie liczby pracowników w pomieszczeniu biurowym do jednej osoby (36,4%) itp.
Trzeci etap odmrażania gospodarki – opinia
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl