Uproszczenia w dokumentowaniu przemieszczeń towarów akcyzowych – opinia BCC do projektu rozporządzenia MF

04.12.2018

Akt wykonawczy, jakim jest rozporządzenie ministra finansów w sprawie zabezpieczeń akcyzowych wprowadza w życie od 1 stycznia 2019 r. zmiany dotyczące uproszczenia w dokumentowaniu przemieszczeń na terytorium kraju. Wskazane kategorie wyrobów akcyzowych poszerzą funkcjonalność obecnego Systemu Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych (EMCS), który do tej pory swoim zakresem obejmował wyroby objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:
Dostosowanie systemu EMCS do wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowanych zerową stawką od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie to znaczne uproszczenie dla przedsiębiorców dokonujących takich czynności. I tak np. ogólną zasadę każdorazowej obsługi zabezpieczenia generalnego przez naczelnika urzędu skarbowego na karcie do saldowania ograniczono, gdyż funkcję taką przejmie system. Podobnie jest również z obciążaniem zabezpieczenia podmiotu prowadzącego skład podatkowy we wskazanych w ustawie i rozporządzeniu sytuacjach, które dokonywane jest automatycznie z wykorzystaniem systemu EMCS, współpracującego w tym zakresie z Ogólnopolskim Systemem Obsługi Zabezpieczeń. Odstąpiono również od obowiązku przedkładania przez podmiot wysyłający wyroby akcyzowe papierowej dokumentacji (oryginału karty do saldowania przewoźnika lub spedytora i dokumentacji określającej rodzaj i ilość przemieszczanych wyrobów akcyzowych) i podjęto wiele innych działań w celu ograniczenia „papierologii”.

Informatyzacja prawa podatkowego postępuje z każdym krokiem coraz bardziej i sięga coraz to nowych obszarów działalności przedsiębiorców. Wraz z postępem technologicznym systemów i ich wdrożeniem oraz rozbudową, idą w parze również problemy techniczne dotyczące obsługi takie jak przerwy w działaniu, czy awarie. Miejmy nadzieję, że tym razem proces wprowadzania systemu EMCS do pełnienia szerszego zakresu działalności takich kłopotów przedsiębiorcom nie nastręczy i będą mogli w pełni wykorzystywać jego dobrodziejstwo.

Więcej informacji w załączeniu 2018.12.04 Opinia BCC do projektu rozp. w sprawie zabezpieczeń akcyzowyc…

Kontakt do eksperta:

Jacek Matarewicz
ekspert BCC ds. podatku VAT, akcyzy oraz prawa karnoskarbowego
tel. 661 975 552
e-mail: jacek.matarewicz@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL