W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, polski rząd podjął 15 marca 2020 roku decyzję o częściowym zamknięciu granic dla cudzoziemców, wydając rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, zmienione rozporządzeniem z dnia 17 marca 2020 roku, którym ograniczono do odwołania ruch graniczny na przejściach granicznych z krajami sąsiadującymi z Polską oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych, wskazując jednak na osoby, których ograniczenie to nie dotyczy.
Zgodnie z Rozporządzeniem na terytorium RP wciąż mogą wjechać nie tylko obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, ale także niektórzy cudzoziemcy, m.in. wykonujący w Polsce pracę, a dokładnie:
– cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
a) wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
b) przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy
BCC otrzymało zgłoszenia o sytuacjach, w których Straż Graniczna odmawia cudzoziemcom wjazdu na terytorium RP, choć należą do opisanej w Rozporządzeniu grupy osób posiadających prawo do pracy i pracę tę faktycznie w Polsce wykonujących. Ponadto, przedsiębiorcy zgłaszają problem z ustaleniem, w jaki sposób i jakimi dokumentami cudzoziemcy chcący powrócić do Polski do pracy na ich rzecz, mogą wykazać spełnienie przesłanek określonych w ww. Rozporządzeniu.
Wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji faktycznej i prawnej związanej ze stanem epidemii, BCC wystąpiło do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o pilne podjęcie stosownych działań, będących w kompetencjach Rzecznika MŚP, zmierzających do ustalenia zasad stosowania Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, w szczególności poprzez ustalenie, jakie dokumenty cudzoziemcy powinni przedstawiać Straży Granicznej podczas przekraczania granicy, dla udowodnienia, że wykonują pracę na terytorium RP lub że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy oraz poprzez wyjaśnienie, czy i na jakiej podstawie Straż Graniczna może odmówić cudzoziemcowi wjazdu na terytorium RP bez wydawania przez komendanta placówki Straży Granicznej decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 Ustawy o cudzoziemcach oraz bez odnotowywania wydania ww. decyzji w dokumencie podróży cudzoziemca, o czym mowa w art. 33 ust. 4 Ustawy o cudzoziemcach.
Ponadto BCC zwróciło się do Rzecznika MŚP z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie braku możliwości uzyskania jakichkolwiek informacji w dniu 22 marca 2020 roku pod numerami:
– telefonu interwencyjnego Straży Granicznej (+48 800 422 322),
– infolinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. przekraczania granic (+48 22 523 88 80),
– placówki SG w Dorohusku (+48 82 566 62 00),
bowiem z żadnym z tych numerów przedsiębiorcom nie udało się w tym dniu nawiązać połączenia.
Kontakt z ekspertem:
Michał Wysłocki
Dyrektor Działu Prawa Imigracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy
Ekspert Business Centre Club ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce
Tel.: +48 516 496 395
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl