Wspólny list ws. specustawy dot. pomocy Ukrainie

10.03.2022

Do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego wysłano specjalny list ws. specustawy dot. pomocy Ukrainie.

Stojąc w obliczu tragedii humanitarnej, która dotyka Ukrainę i mając na względzie setki tysięcy uchodźców, którzy trafiają na teren Rzeczypospolitej Polskiej, w tym przedstawicieli branży farmaceutycznej, tj. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych, zwracamy się, jako organizacje pracodawców, z apelem o pilne wdrożenie rozwiązań mających ułatwić zatrudnienie obywateli tego państwa w sektorze aptecznym, w ramach tzw. systemu uproszczonego.

Pragniemy przypomnieć, że obowiązująca od zeszłego roku procedura nie obejmuje swym zakresem magistrów farmacji czy techników farmaceutycznych. Dziś, w dobie wojny, a także wobec trwającej cały czas pandemii oraz mając na uwadze niewielki stopień wyszczepialności społeczeństwa ukraińskiego, rola placówek aptecznych i pracującego w nich profesjonalnego zespołu fachowców jest nie do przecenienia. Chcielibyśmy jednocześnie z tego miejsca zaznaczyć, że w Polsce można się zaszczepić już w prawie 1800 aptekach, w których do tej pory podano 1,7 mln dawek szczepionek na COVID-19.

Mając na uwadze powyższe, Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwracają się z prośbą o wdrożenie odpowiednich rozwiązań prawnych umożliwiających podjęcie pracy przez ukraiński personel farmaceutyczny w polskich aptekach. W ocenie naszych organizacji w tym celu należy wprowadzić stosowne przepisy do projektu Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i ich rodzinom w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt zawiera już podobne przepisy dotyczące lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Farmaceuci i technicy farmaceutyczni zostali w projekcie pominięci, co uderza nie tylko w znaczną grupę uchodźców, ale pośrednio również w dostępność usług świadczonych obecnie w aptekach dla pacjentów.

List ws zatrudnienia ukraińskiego personelu fachowego aptek

PODPISALI:

Emil Muciński
Wiceprezes Business Centre Club

Maciej Witucki
Prezydent Konfederacji Lewiatan

Rafał Baniak
Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej

Jakub Bińkowski
Członek Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Marcin Piskorski
Prezes Zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL