Zagadnienia związane z majątkiem Skarbu Państwa w exposé premiera

20.11.2019

• W kwestiach związanych z majątkiem i spółkami Skarbu Państwa istotną tezą exposé premiera była zapowiedź, że polski rząd będzie bardzo aktywny w sferze gospodarki.
• Było to powiedziane niejako w kontekście przeciwstawnym do postaw przyjmujących, że strategiczne inicjatywy gospodarcze, wyznaczające nowe, przyszłe kierunki rozwoju kraju, mogą powstać w sektorze prywatnym z biernym udziałem rządu.

Z exposé wynikało, że ważne cele gospodarcze w Polsce realizować będzie rząd przede wszystkim poprzez swoje instytucje, regulacje prawne, a także – w domniemaniu – przez podległe państwu spółki. Potwierdzają to inne fragmenty exposé, w których premier wskazał m. in. na zamiar tworzenia narodowych czempionów, którymi przecież mogą być jedynie spółki państwowe lub z udziałem Skarbu Państwa. Świadczy o tym również stwierdzenie o potrzebie zmniejszenia uzależnienia od obcego kapitału, co od 2016 r. realizowane jest w drodze repolonizacji firm należących do inwestorów zagranicznych w drodze ich wykupu przez spółki państwowe. Siłami tych spółek realizowane będą także duże projekty rozwojowe takie jak budowa Centralnego Portu Lotniczego, tunelu łączącego Świnoujście z lądem, elektrowni jądrowej, polskiego samochodu elektrycznego, hubu gazowego, przekopu mierzei wiślanej, czy też rozbudowy portu Gdańsk – Gdynia i Szczecin – Świnoujście.

Premier zapewnił, co prawda, o wsparciu prywatnej przedsiębiorczości, ale przede wszystkim podmiotów mikro i małych co oznacza, że te duże przedsięwzięcia podejmowane będą przez firmy państwowe.

Rodzi to konieczność jak najszybszego uregulowania obszaru spółek, których funkcje właścicielskie pełni rząd, ponieważ w tej sferze nastąpić ma kolejne „trzęsienie ziemi”. Jest to związane z utworzeniem Ministerstwa Aktywów Państwowych, któremu podporządkowane zostaną spółki państwowe. Nie wiadomo jednak jakie to będą spółki i jak będą one powiązane z ministerstwami branżowymi, których strategie i projekty będą realizować. Wykonanie zadań wskazanych w exposé premiera zależeć będzie zatem od szybkiego sprawnego przeprowadzenia planowanych zmian w układzie podporządkowania właścicielskiego spółek, a następnie od efektywnego nimi zarządzania.

Kontakt do eksperta:
dr Grażyna Magdziak
ekspertka BCC ds. spółek i majątku Skarbu Państwa
minister skarbu i prywatyzacji Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
członek Rady Dialogu Społecznego
tel. 22 562 33 43, 602 594 535
e-mail: grazyna.magdziak@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

2019.11.20 Zagadnienia związane z majątkiem Skarbu Państwa w exposé prem…

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL