Zapytanie informacyjne ze Wspólnego Forum ds. Cen Transferowych przy Komisji Europejskiej

03.02.2016

Zgodnie z planem prac Forum (http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/company_tax/transfer_pricing/forum/jtpf0052015programmeofwork.pdf), zastosowanie oraz ulepszenie danych porównawczych oraz ich analizy w UE stanowi priorytet prac Forum. Forum dostrzega problemy w pozyskaniu danych porównawczych, w tym danych z rynku lokalnego. Wytyczne OECD w zakresie cen transferowych przewidują, że dane pochodzące w wielu krajów mogą być stosowane w przypadku, gdy odpowiednie rynki są racjonalnie homogeniczne, przez co istotne jest ustalenie statusu rynków UE dla celów prowadzenia analizy danych porównawczych. Forum chce również rozstrzygnąć, czy istnieją standardowe transakcje w ramach UE, dla których jest możliwe ustalenie poziomu marży lub przedziału marży zysku.

Kwestia analizy danych porównawczych nie była do tej pory obowiązkowym elementem dokumentacji cen transferowych polskich podmiotów. Od 2017 r. jednak, w przypadku podatników:

a) których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 10 000 000 euro albo
b) prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej w formie spółki niebędącej osobą prawną, której przychody lub koszty, w rozumieniu obowiązujących tę spółkę przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w poprzednim roku obrotowym w rozumieniu tych przepisów równowartość 10 000 000 euro
– dokumentacja podatkowa transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi, będzie musiała zawierać opis analizy danych podmiotów niezależnych lub danych ustalonych z podmiotem niezależnym, uznanych za porównywalne do warunków ustalonych w transakcjach lub innych zdarzeniach, zwanej dalej „analizą danych porównawczych”, wykorzystanych do kalkulacji rozliczeń, wraz z podaniem źródła tych danych.

Ze względu na wzrost istotności analizy danych porównawczych w obowiązkach podatkowych przedsiębiorców, istotne jest zebranie doświadczeń dotyczących praktycznych aspektów prowadzenia takiej analizy. Doświadczenia te mogą pomóc w wypracowaniu wspólnych praktyk lub wytycznych dla UE. W tym zakresie przesyłamy zapytanie z Joint Transfer Pricing Forum. Uprzejmie prosimy o odpowiedź do 8 lutego 2016 r. na adres kontakt@cct.org.pl.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL