Wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Business Centre Club i Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), wśród firm członkowskich BCC, w marcu br. wskazują, że:
ponad połowa ankietowanych przedsiębiorstw zatrudnia cudzoziemców
wszyscy ankietowani przedsiębiorcy odpowiedzieli, że firmy decydują się na zatrudnianie pracowników cudzoziemskich, ponieważ brakuje polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach
ponad 2/3 firm jest zainteresowanych zatrudnianiem pracowników zza granicy na długi okres (powyżej 9 miesięcy)
Główne trudności pracodawców związane z zatrudnianiem pracowników zza granicy to: skomplikowane procedury zatrudniania cudzoziemców (68,2%), znalezienie odpowiedniego pracownika (59,1%), czas oczekiwania na uzyskanie dokumentów umożliwiających podjęcie pracy przez cudzoziemca (40,9%)
z roku na rok, coraz więcej firm dostrzega potrzebę realizacji kompleksowych działań, które sprzyjają tworzeniu przyjaznego środowiska dla cudzoziemskich pracowników i ich rodzin; pracodawcy deklarują, że chcieliby zaangażować się w działania promujące etyczną rekrutację pracowników cudzoziemskich i etyczne zatrudnianie cudzoziemskich pracowników (43,8%); sprzyjające tworzeniu przyjaznego środowiska dla cudzoziemskich pracowników i ich rodzin, w tym przeciwdziałanie ksenofobii, sprzyjanie otwartości lokalnych społeczności na cudzoziemskich mieszkańców (37,5%); ułatwiające pracownikom cudzoziemskim adaptację do życia w nowym kraju, w tym również w nowym środowisku pracy (25%); na rzecz wykorzystania potencjału imigracji i imigrantów dla rozwoju gospodarczego miast, regionów i kraju (18,8%).
blisko 1/3 przedsiębiorców rozważa wpisanie migracji w strategie CSR i biznesowe, a ponad 42% pragnie pogłębiać wiedzę z komunikacji międzykulturowej.
W czwartek, 22 marca, w siedzibie Business Centre Club odbyła się konferencja poświęcona zatrudnianiu pracowników cudzoziemskich oraz ich adaptacji w Polsce. Liczba wydanych w 2017 roku zezwoleń na pracę dla cudzoziemców wzrosła prawie dwukrotnie w stosunku do 2016 roku. Podobny poziom wzrostu odnotowano porównując 2016 i 2015 rok. Aby nie ograniczać rozwoju biznesu brakiem rąk do pracy, przedsiębiorcy poszukują pracowników zagranicą, jednak problemem są regulacje i procedury, które nie odpowiadają na potrzeby przedsiębiorców, którzy chcieliby szybciej i prościej zatrudniać cudzoziemców, również spoza UE.
Szczegółowe informacje, w tym wyniki badania ankietowego oraz komentarz do badań – w załączeniu
Zatrudnianie cudzoziemców a sytuacja na polskim rynku pracy – 22.03.2018…
KONTAKTY DO EKSPERTÓW:
Katarzyna Lorenc
ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy
tel. 606 941 499
e-mail: katarzyna.lorenc@bcc.org.pl
Michał Wysłocki
ekspert BCC ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce
tel. 516 496 395
e-mail: michal.wyslocki@bcc.org.pl
Anna Rostocka
dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji w Warszawie
tel. 22 538 91 03
e-mail: arostocka@iom.int
KONTAKT DLA MEDIÓW:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl