Zbyt słabe gwarancje usuwania przeszkód lotniczych – uwagi ZP BCC do Projektu ustawy o zmianie Ustawy – Prawo lotnicze

08.07.2015

Zdaniem ZP BCC Projekt w dalszym ciągu nie gwarantuje efektywnego systemu zapewnienia przez zarządzających lotniskami bezpiecznych warunków wykonywania operacji startów i lądowań na lotniskach. Nadal brak jest bowiem przepisów zapewniających szybkie usuwanie przeszkód w postaci drzew lub zakrzewień w granicach lotnisk.

ZP BCC zwraca uwagę, że Projekt nie zawiera kompleksowych rozwiązań w zakresie usuwania przeszkód lotniczych, co w praktyce może spowodować, że przepisy będą nieskuteczne. Chodzi tu o problem braku uregulowania sytuacji, gdy nie można ustalić właściciela, użytkownika wieczystego lub osoby, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości, jak również posiadacza nieruchomości lub też właściciel, użytkownik wieczysty lub osoba, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości są znani, ale nie wiadomo gdzie aktualnie przebywają  (a zatem korespondencja nie może być im skutecznie doręczona). Brak w Projekcie odpowiednich regulacji, które określałyby procedurę postępowania w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, której nikt nie posiada.

Rozwiązanie w ramach którego to zarządca lotniska odpowiada za znakowanie i zgłoszenie Prezesowi Urzędu przeszkód lotniczych w przypadku budowy, rozbudowy lub zmiany cech lotniska może powodować, że przepisy te nie będą w praktyce realizowane lub ich realizacja będzie trwać bardzo długo i wiązać się będzie z dodatkowymi ryzykami. Zarządca lotniska nie ma bowiem skutecznych instrumentów, które zmuszałyby właściciela, użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości albo w przypadku ich braku – posiadacza nieruchomości do zapewnienia dostępu do nieruchomości w celu wykonania czynności związanych z oznakowaniem obiektów lub usunięciem drzew lub krzewów.

Zasadą powinna być natychmiastowa wykonalność decyzji starosty nakazującej usunięcie lub odpowiednie przycięcie drzew i krzewów albowiem złożenie ewentualnego odwołania od decyzji spowoduje znaczne wydłużenie procesu usunięcia przeszkody lotniczej, co ma istotny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu powietrznym.

Przepis powinien także wprost wskazywać, że osoby egzekwujące wykonanie decyzji starosty mają prawo wstępu na przedmiotową nieruchomość mimo nieobecności właściciela, użytkownika wieczystego lub osoby, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości lub posiadacza nieruchomości, na której taka przeszkoda się znajduje.

ZP BCC zwraca także uwagę, że Projekt nie przewiduje sankcji za brak zapewnienia dostępu do nieruchomości.

Ewentualny spór pomiędzy zarządcą lotniska a właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub osobom, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości albo w przypadku ich braku – posiadaczem nieruchomości, to spór cywilnoprawny. Organ administracji państwowej nie powinien rozstrzygać sporów o wysokość odszkodowania pomiędzy podmiotami prywatnymi. O kwestii wysokości odszkodowania – w przypadku, gdy do porozumienia nie dojdzie – powinien orzekać sąd powszechny w procesie cywilnym.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL