Otwarty wernisaż Siudmak Uniwersum

06.03.2023

25 lutego w siedzibie Muzeum Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta po raz pierwszy w Trójmieście zaprezentowano prace polskiego malarza i rzeźbiarza Wojciecha Siudmaka. Artysta od 50 lat mieszka i tworzy we Francji, dlatego uroczyste otwarcie wystawy „Siudmak. Uniwersum”, było niebywałą okazją dla członków BCC do poznania malarza osobiście.

Wojciech Siudmak reprezentuje styl realizmu fantastycznego, gdzie łączy elementy rzeczywiste z wytworami wyobraźni. Jego trójwymiarowe, barwne pejzaże tajemniczego otoczenia i zagadkowej architektury są pełne ukrytych znaczeń. To wizjonerskie kompozycje, wieloznaczne, niedopowiedziane tematy przy jednoczesnej dbałości o technikę. Jak podkreślił sam Wojciech Siudmak, nie maluje on własnych snów czy wizji, jego obrazy są odzwierciedleniem fascynacji światem, nauką, ludzkim ciałem i umysłem.

Prace wielokrotnie zdobiły Festiwale Filmowe w Montrealu, Paryżu i Cannes (gdzie jako jedyny artysta w historii aż trzykrotnie zaprojektował plakat wiodący). Ilustracje artysty znają czytelnicy magazynu „Fantastyka” i klasycznych powieści z kręgu fantastyki naukowej.

Na wystawie można było zobaczyć prawie 60 najsłynniejszych obrazów, rysunków i rzeźb. Zaprezentowano m.in. cykl grafik inspirowanych powieściami Franka Herberta z cyklu „Świat Diuny”.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL