Spotkanie z Ministrem Finansów dot. KSeF

02.02.2024

2 lutego w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie dotyczące KSeF, w którym wzięli udział przedstawiciele i eksperci BCC.

Gospodarz spotkania, Minister Finansów Andrzej Domański na wstępie poinformował, odnosząc się do odroczenia wejścia w życie nowych przepisów, że już pierwsze analizy jego urzędników wykazały, że system nie miał szans być gotowy na 1 lipca, przy czym system obrotu handlowego pozostaje bezpieczny, stabilny i zgodny z interesami podmiotów gospodarczych i Państwa.

Na przełomie kwietnia i maja br. zostanie podany nowy termin obowiązywania KSeF. Projekt nie będzie powstawał od nowa, ale będzie usprawniany lub naprawiany tam, gdzie jest to niezbędne. Minister A. Domański dodał, że jego resort jest otwarty na dyskusję i prosi o wskazywanie błędów – „Jestem otwarty na państwa wskazówki”.

Minister Finansów stwierdził również – „Mamy świadomość, że firmy poniosły już koszty, zrobimy wszystko, aby one nie wzrastały”.  Dodał przy tej okazji, że w jego ocenie zaniedbana została komunikacja do małych przedsiębiorców.

Planowane jest uruchomienie specjalnej aplikacji na smartfony i dystrybucja odpowiedniego oprogramowania. Uruchomiono już szkolenia urzędników w Urzędach Skarbowych, którzy będą przekazywali niezbędną wiedzę małym przedsiębiorcom. Zapowiedziano również reorganizację pracy infolinii, gdzie w miarę potrzeb skierowanych zostanie kolejnych 1000 konsultantów.

Na koniec Minister Domański zachęcił licznych uczestników spotkania do udziału w kolejnych etapach konsultacji, bo – jak powiedział – „odwrotu od KSeF nie ma”.

Ministerstwo Finansów proponuje stworzenie grup roboczych, wstępne obszary to:

  • Księgowi i IT
  • Duże i średnie firmy. Jednostki Samorządu Terytorialnego
  • Male i mikro firmy, rolnicy ryczałtowi
  • Wyjaśnienia, szkolenia, komunikacja

Do środy 7 lutego oczekuje opinii i sugestii na ten temat – co zmienić, dodać, usunąć – pod adresem: info.ksef@mf.gov.pl

9 lutego planowane jest ogłoszenie grup konsultacyjnych, natomiast do końca czerwca proces konsultacji powinien zostać zamknięty.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL