Stanowisko Rady Przedsiębiorczości ws. zatrzymania Macieja Wituckiego

13.10.2022

Rada Przedsiębiorczości z oburzeniem reaguje na zatrzymanie Macieja Wituckiego, menedżera i przedsiębiorcy, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego oraz Prezydenta Konfederacji Lewiatan. Protestujemy przeciwko nadużywaniu przez organy ścigania dotkliwych środków bez wystarczającego uzasadnienia.

Okoliczności zatrzymania są skandaliczne. Maciej Witucki został w spektakularny sposób zatrzymany w trakcie posiedzenia strony społecznej Prezydium Rady Dialogu Społecznego, a także w dniu otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem jest Konfederacja Lewiatan. Sposób postępowania organów ścigania narusza podstawowe standardy państwa prawa. Takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa. Atmosfera zastraszania i podejrzliwości kreowana wokół osoby publicznej, która jest od dawna do dyspozycji organów, w żadnej mierze nie służy dobru śledztwa.

Szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Macieja Wituckiego, który dał się poznać jako nieustępliwy recenzent działań rządu, zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji.

Stanowisko RP ws. zatrzymania Macieja Wituckiego

PODPISALI:  

Marek Kłoczko
Krajowa Izba Gospodarcza

Marek Kowalski
Federacja Przedsiębiorców Polskich

Janusz Dziurzyński
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL

Henryka Bochniarz
Konfederacja Lewiatan

Wojciech Kostrzewa
Polska Rada Biznesu

Rafał Baniak
Pracodawcy RP

Łukasz Bernatowicz
Związek Pracodawców Business Centre Club

Krzysztof Pietraszkiewicz
Związek Banków Polskich

Jan Gogolewski
Związek Rzemiosła Polskiego

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL