W LOŻY OPOLSKIEJ O CENACH PRĄDU I ZIELONEJ ENERGII

21.10.2022

Tematem ostatniego, comiesięcznego – czwartkowego spotkania członków Loży Opolskiej BCC w Probierni Matecznik, była energia elektryczna i odnawialne źródła energii – głównie fotowoltaika.

Rozmawialiśmy o rosnących rachunkach za energię elektryczną – co przedsiębiorcy powinni o takich wzrostach wiedzieć i jak to zrobić, żeby było taniej? O fotowoltaice – dla domu, firmy, o związanych z nią (możliwych) modelach biznesowych, kosztach i rentowności. Również o wirtualnym prosumentcie – co nas czeka za 1,5 roku i jak najlepiej się do tego przygotować? Spotkanie prowadzili: Ziemowit Grygierczyk (ZAGA Fundusze Europejskie) oraz Janusz Parkitny (Power Green Technology).

W trakcie spotkania sporo czasu poświęcono również audytom energetycznym mającym na celu wygenerowanie oszczędności w zakresie kosztów energii, gdyż – z jednej strony – może się okazać że firma ma wszystko doskonale policzone, sprawdzone i oszczędza na wydatkach związanych z energią, ale też może być tak, że dzięki audytom, nagle pojawią się oszczędności, często sięgające znacznych kwot, w zależności od wielkości firmy i jej profilu działalności. Zaprezentowano na spotkaniu kilka przykładów, jak zaoszczędzić energię w firmach, jakimi metodami to można zrobić, co jest ważne przy takim wyliczanie.

Jednym z rozmówców był Robert Galara, wiceprezes firmy Galmet – lider w zakresie produkcji pomp ciepła w Polsce. Mówił m.in. o specyfice produkcji pomp ciepła, o prognozach dla tego rynku, o plusach ale też minusach związanych z rynkiem energii odnawialnej, przy czym minusy dotyczyły głównie braku spójnej polityki w tym zakresie i wielu zaniechań związanych z energetyką odnawialną. Podczas spotkania prezesowi Robertowi Galarze, z okazji 40-lecia działalności firmy GALMET, Kanclerz Loży Andrzej Lepich wręczył list gratulacyjny do Prezesa Business Centre Club.

To było bardzo energetyczne spotkanie, żywa dyskusja na tematy cen energii, inwestycji w fotowoltaikę; na tematy dotyczące wsparcia finansowego takich inwestycji, a nawet – magazynowania energii. Przy okazji, uczestnicy spotkania wystąpili ze wspólnym pomysłem zorganizowania w BCC kolejnej „Debaty energetycznej”, tym razem dotyczącej tematyki zielonej energii.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL