W Lublinie o odbudowie Ukrainy

03.08.2023

W Loży Lubelskiej BCC rozmawialiśmy o szansach i możliwości udziału polskich przedsiębiorstw w powojennej odbudowie Ukrainy. Było to wspólne spotkanie Lóż Lubelskiej i Rzeszowskiej.

– Wojna w Ukrainie niestety cały czas trwa. Przez ostatnie półtora roku skupiamy się na pomocy humanitarnej, musimy jednak już teraz myśleć o kolejnych wyzwaniach. Dzisiaj są to  możliwości udziału polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy – powiedział dr. Krzysztof Żuk, prezydent m. Lublina dziękując za BCC i Fundacji Rady Europy Wschodniej za inicjatywę organizacji spotkania.

Oleh Kuts, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, podkreślił, że to Polacy jako pierwsi pośpieszyli z pomocą i dali przykład całemu światu. Dlatego polskie firmy powinny być traktowane priorytetowo.

– Polska ma moralne prawo jako pierwsza uczestniczyć w tym procesie i dobrze by było, żeby przedsiębiorcy aktywnie włączyli się w odbudowę Ukrainy. Trzeba budować po pierwsze świadomość i pokazywać, jakie są narzędzia, które wspierają polskich przedsiębiorców – powiedział  Bogdan Łukasik, konsul honorowy Czech i prezes polsko-ukraińskiej firmy  Modern Expo.

Maciej Owczarek, wiceprezes i dyrektor generalny BCC zwrócił uwagę na potrzebę bliższej współpracy organizacji przedsiębiorców w przyszłym procesie odbudowy Ukrainy.

W czerwcu BCC wystosował apel do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i premiera Matusza Morawieckiego apel o ustanowienie w Polsce europejskiej agencji na rzecz odbudowy Ukrainy, która miałaby koordynować całość prac w tym zakresie.

Przedstawiciele lóż lubelskiej i rzeszowskiej BCC Mirosław Kasprzak i Piotr Kamiński zgodnie przyznali, że to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie, podczas którego przedstawiliśmy przedsiębiorcom możliwości współpracy przy przyszłej odbudowie Ukrainy.

W lubelskim spotkaniu uczestniczyli w formule on-line deputowani do Rady Najwyższej Ukrainy: Oleksandr Aliksiychuk, Vitaliy Bezgin, Oleh Dunda, Sergiy Mandziy, Viacheslav Rublov. Obecni byli polscy parlamentarzyści Stanisław Żmijan i Michał Krawczyk. Korpus dyplomatyczny reprezentowali Oleh Kuts, konsul generalny Ukrainy, Stanisław Adamiak, konsul honorowy Ukrainy i Bogdan Łukasik konsul honorowy Czech. Obecni byli również przedstawiciele władz ukraińskich samorządów, którzy zaprezentowali swoje regiony pod kątem możliwości inwestycyjnych.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL