Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski

17.11.2023

W przededniu 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Loża Warszawska Business Centre Club zaprosiła swoich członków do Muzeum Historii Polski na wystawę ukazującą przekrojowo tworzenie kolekcji, która będzie wystawiona w nowej siedzibie muzeum na Warszawskiej Cytadeli.

Na wystawie obejrzeliśmy wybór kilkuset obiektów z blisko 60 tysięcy, które posiada w zbiorach Muzeum Historii Polski, a które stopniowo będą zasilały kolejne wystawy. Tworzą one panoramę polskich dziejów, rysują ich rozmaite konteksty – polityczne, cywilizacyjne i kulturalne.

Wśród nich znajdują się dzieła sztuki i rzemiosła, zabytki o kluczowym znaczeniu dla historii Polski i Polaków, ale także pozornie zwyczajne przedmioty, które często były świadkami poruszających losów ich właścicieli.

Obejrzeliśmy m. in. największą w Polsce kolekcję szlacheckich pasów kontuszowych (w tym najsłynniejsze pasy słuckie) czy najcenniejszą monetę w zbiorach czyli denar Bolesława Chrobrego.

Naszą wycieczkę po historii Polski zakończyła wizyta na dachu nowego gmachu, z którego rozpościera się wspaniały widok na przepływającą w pobliżu Wisłę, a także zabudowę centrum stolicy.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL