X Kongres Makroekonomiczny

10.11.2022

 

SKN Finansów i Makroekonomii SGH serdecznie zaprasza na X Kongres Makroekonomiczny. Zorganizowany pod patronatem Business Centre Club kongres to największa studencka konferencja ekonomiczna łącząca środowiska biznesowe i akademickie. Motywem przewodnim tegorocznej konferencji jest „Odnowa Gospodarki w epoce niestabilności” Podczas dyskusji nasi prelegenci skupią się na najważniejszych wyzwaniach makroekonomicznych . Keynote Speech na otwarcie wydarzenia wygłosi prof. Łukasz Hardt.

Czy banki centralne będą w stanie zachować niezależność? Przez 3 dekady była ona fundamentem polityki pieniężnej. Coraz większe wydatki fiskalne oraz rosnący dług stawiają pod znakiem zapytania czy utrzymanie inflacji w celu pozostanie głównym priorytetem działań banków centralnych. Nasi prelegenci postarają się odpowiedzieć na te pytania w panelu: „Między walką z inflacją a dominacją fiskalną. Czy bank centralny pozostanie niezależny?

Czy silna interwencja państwa stanowi rozwiązanie dla kryzysu energetycznego? Na przestrzeni lat  rynek energii, mimo licznych regulacji, opierał się na mechanizmach rynkowych. Rosnące ceny surowców energetycznych prowadzą do prób zastąpienia tych zasad przez ingerencję państwa. Prelegenci będą dyskutować nad tymi dylematami w panelu „Polityka interwencji energetycznych odpowiedzią na kryzys”?

Czy nadchodzi nowy ład w handlu międzynarodowym? Kryzys wywołany przez pandemię i wojnę w Ukrainie prowadzi do przewartościowania celów państw oraz przedsiębiorstw. Globalne łańcuchy dostaw okazały się wrażliwe na wstrząsy i zależne od interesów poszczególnych krajów. Prowadzi to do pytania czy globalizacja przy lokowaniu produkcji zostanie zastąpiona przez droższe i bardziej odporne inwestycje regionalne. Te zagadnienia będą przedmiotem dyskusji na finałowym panelu „Ile kosztuje bezpieczeństwo? Maksymalizacja zysku a stabilność w handlu międzynarodowym.”

Dodatkowo drugiego dnia Kongresu odbędzie się seria krótkich wykładów poruszających aktualne wyzwania makroekonomiczne. Wystąpienia poruszą zróżnicowane tematy od modelowania w niestabilnych czasach do przyszłości polskiego rynku mieszkaniowego.

W Kongresie wezmą udział m.in. Piotr Arak, prof. Jan Hagemejer, Mateusz Walewski, prof. Jacek Kotłowski, Grzegorz Onichimowski i Mateusz Urban.

Rejestracja >>

Więcej informacji o Kongresie >>

 

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL