Zarobki pracowników produkcyjnych – z czym będą mierzyć się pracodawcy w 2024 roku?

08.01.2024

W zeszłym tygodniu w Loży Warszawskiej Business Centre Club odbyło się pierwsze w 2024 roku spotkanie grupy TOP HR.

Spotkanie, które dotyczyło wpływu wzrostu płacy minimalnej na polskie firmy w 2024 roku, poprowadziła nasza koleżanka z Loży Warszawskiej BCC Marlena Szymanek – prezes Woonti Sp. z o.o. Temat gorący, bo i zmiana duża, ale rozmawialiśmy o nim nie w ujęciu samej jednorazowej zmiany, ale trendu na przyszłość i w odniesieniu do budowy strategii HR na kolejne lata dla polskich firm. Na spotkaniu gościliśmy panią Monikę Fedorczuk – dyrektor Urzędu Pracy m. st. Warszawa.

Poruszone zostały obszary:

  • Płacy minimalnej w Polsce, w odniesieniu do trendów płac w krajach europejskich. Jak nasza podwyżka wygląda na dziś na tle Europy? – aby mieć szerokie spektrum wiedzy, gdzie jesteśmy i z czym będziemy się mierzyć w kolejnych latach.
  • Statystyki emigracji polskich specjalistów i możliwości zatrzymania tego trendu.
  • Rozważaliśmy opcje ściągania i zatrzymywania polskich fachowców w kraju w kontrze do trendu ściągania cudzoziemców.
  • Szukaliśmy obszarów i różnic zarówno z perspektywy wynagrodzeń jak i benefitów, które mogą zachęcić Polaków do pozostania w kraju.
  • Poruszyliśmy kluczowy dla strategii firm polskich element łańcucha dostaw i tego, gdzie w nim jesteśmy.
  • Zastanawialiśmy się nad tym jak sprawić, aby HR stał się strategicznym partnerem dla biznesu.
  • I przeszliśmy wspólnie przez zagadnienia, które mogą stanowić inspirację, draft do strategii HR
  • Na zakończenie poznaliśmy zarys skandynawskiego modelu pracy ze stawkami minimalnymi dla poszczególnych branż, które stanowią kluczowe ogniwa gospodarki.

Każdy z tych tematów sam w sobie mógłby stanowić temat do dyskusji i warsztatu, ale dzięki kameralnemu gronu odbiorców grupy TOP HR udało nam się włączyć wszystkich do dyskusji i spojrzeć na temat z perspektywy każdego z uczestników.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL