Przedsiębiorcy wiązali z Polskim Ładem duże nadzieje. Zwłaszcza że projekt ten odwoływał się w swym zamyśle do Nowego Ładu (New Deal) wprowadzonego w latach trzydziestych XX wieku przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Efektem tego programu był bezprecedensowy rozwój gospodarki amerykańskiej, impuls modernizacyjny i trwały fundament pod jej bezprecedensowy rozwój.
W tym kontekście także Polski Ład powinien skupić się na modernizacji, cyfryzacji, ekologizacji polskiej gospodarki, zwiększaniu jej konkurencyjności, naprawy systemu służby zdrowia i gruntownej reformy podatkowej. Tymczasem, ku wielkiemu rozgoryczeniu przedsiębiorców, program idzie w kierunku dalszego rozdawnictwa, które mają oni sfinansować.
– Polski biznes od dawna domagał się reformy systemu podatkowego, który pozostaje jednym z najbardziej skomplikowanych i nieprzyjaznych w cywilizowanym świecie. Niestety, podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz podniesienie progu podatkowego do 120 000 zł, choć są zjawiskami pozytywnymi, bledną przy likwidacji podatku liniowego, wprowadzeniu podatku przychodowego, czy składki zdrowotnej w docelowej wysokości 9%, bez możliwości wliczenia jej w koszty uzyskania przychodu – mówi dr Łukasz Bernatowicz, wiceprezes BCC.
Zmiany te oznaczają ogromny wzrost obciążeń dla polskich przedsiębiorców i pozbawienie ich możliwości szybkiego rozwoju. Polski Ład to także elementy o bardzo dużym potencjale inflacyjnym, co będzie zapewne skutkowało jeszcze szybszym wzrostem tego ukrytego podatku.
– Jeśli dodamy do tego brak środków z KPO, które miały być w dużej mierze przeznaczone na rozwój polskiej gospodarki i na wsparcie dla firm, które ucierpiały podczas pandemii, ale także na rozwój i modernizację wszystkich pozostałych, okaże się, w jak niekorzystnej sytuacji znajdują się polscy przedsiębiorcy. Nie dość, że nie mają wsparcia przy wychodzeniu z ciężkiej sytuacji spowodowanej obostrzeniami covidowymi, dorzuca im się dodatkowe obciążenia mające sfinansować Polski Ład. Zamiast impulsu rozwojowego dostajemy impuls wyhamowujący polską gospodarkę – podkreśla wiceprezes BCC.
Kontakt do eksperta:
dr Łukasz Bernatowicz
wiceprezes BCC,
e-mail: lukasz.bernatowicz@bcc.org.pl
tel. 502 066 619