W poniedziałek, 5 maja w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie przedstawicieli strony społecznej RDS z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem spotkania była uchwalona w kwietniu ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele organizacji pracodawców (Business Centre Club reprezentował prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz), strony związkowej, a także członkowie prezydenckich Rad ds. Ochrony Zdrowia i ds. Społecznych.
„Mniejsze zło”
Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw 4 kwietnia 2025 roku. Nowelizacja zakłada obniżenie od 2026 r. składki zdrowotnej dla ok. 2,5 mln przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą oraz wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej (do pewnego poziomu – ryczałtowa, natomiast od nadwyżki dochodów – procentowa). Dokument został przekazany do podpisu Prezydenta RP, który ma czas na podjęcie decyzji w tej sprawie do 15 maja 2025 roku.
– Podczas konsultacji z prezydentem wnioskowaliśmy o podpisanie ustawy mimo, że nie jest ona projektem w pełni nas satysfakcjonującym. Uważamy jednak, że obecnie jest to „mniejsze zło”, które pozwoli choć trochę ulżyć przedsiębiorcom skrzywdzonym „Polskim Ładem”. – podkreśla Łukasz Bernatowicz, prezes ZP BCC.
– Jednocześnie zgłosiliśmy postulaty: dotyczący wprowadzenia ujednoliconego modelu ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej, niezależnie od wybranego przez przedsiębiorcę reżimu podatkowego (np. w analogicznej formie, jak teraz ma to miejsce przy ryczałtowej formie opodatkowania), a także o wprowadzenie możliwości odliczenia części lub całości zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. – dodał Łukasz Bernatowicz.
BCC podkreśla, że przedsiębiorcom zależy przede wszystkim na prostych i przejrzystych rozwiązaniach. Zmiany, które mają wejść w życie w 2026 r., to mały krok w dobrym kierunku, jednak nie o to apelowaliśmy. Zyskają jedynie mniejsi przedsiębiorcy, którzy zapłacą trochę niższe składki. Proponowany nowy sposób kalkulacji jest wciąż bardzo zawiły. Nie jest to powrót do rozliczeń sprzed Polskiego Ładu – podkreślał Michał Borowski, ekspert BCC ds. podatków.