Business Centre Club popiera zmianę rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury, która polega na rozszerzeniu katalogu zadań, które będą mogły być dofinansowane z Funduszu Promocji Kultury w trybie de minimis.
Dodatkowo, proponujemy objęcie rozporządzeniem przedsiębiorstw działających w sektorze kultury, które z punktu widzenia klasyfikacji przedsiębiorców kwalifikują się do sektora dużych firm tylko z uwagi na strukturę udziałowców, a nie na osiągane wskaźniki przychodowe czy też skalę zatrudnienia.
Dotychczasowe regulacje ograniczały możliwość finansowania zadań mieszczących się w katalogu art. 87 ust. 4 ustawy 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 165) i jednocześnie wyłączonych z dofinansowania w trybie pomocy publicznej, objętej zakresem art. 53 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 do wsparcia czasopism kulturalnych. Uniemożliwiało to dofinansowanie działań o charakterze kulturotwórczym, w szczególności realizowanych przez przedsiębiorców działających w obszarze sektorów kreatywnych.
Dzięki rozporządzeniu możliwe będzie dofinansowywanie, poza czasopismami kulturalnymi, innych przedsiębiorstw, których projekty jednocześnie:
– dotyczą celów i działań określonych w art. 87 ust. 4 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, np. poprzez realizację wspierania twórców i artystów (art. 87 ust. 4 pkt 4 – np. w obszarze grafiki, reżyserii audiowizualiów, scenariopisarstwa, muzyki, tworzenia programów komputerowych jako utworów) lub zadań realizowanych w ramach projektów z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego (art. 87 ust. 4 pkt 6);
– zawierają elementy działalności komercyjnej, w tym są projektami związanymi z prototypowaniem i rozwojem produktu w obszarze mody, wzornictwa, gier wideo, nagrań muzycznych i nowych mediów.
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl