Uwagi BCC do projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

27.07.2018

Rada Ministrów przyjęła na ostatnim posiedzeniu projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne w zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Business Centre Club negatywnie ocenia projekt. Jego zapisy oznaczają, że to pracodawcy będą zobowiązani do pokrycia kosztów realizacji ustawy, co stwarza zagrożenie stabilności finansowej przedsiębiorstw, a w przypadku samodzielnych, publicznych zakładów opieki zdrowotnej spowoduje wzrost zadłużenia i zwiększenie długu publicznego. Ponadto, regulacje dotyczą tylko osób na umowie o pracę.

Zdaniem Business Centre Club stwierdzenie w piśmie przewodnim do projektu ustawy „…że w tym zakresie nie udało się uzyskać uzgodnienia z Ministrem Finansów…” oznacza, iż na realizację zapisów regulacji brakuje pieniędzy, a więc charakter ustawy jest typowo polityczny, a nie systemowy.
Potwierdza to również uzasadnienie, w którym projektodawca stwierdza, że nowelizacja „…nie będzie skutkowała przekazaniem podmiotom leczniczym w 2018 r. dodatkowych, ponad obecnie planowane, środków finansowych z budżetu państwa, jak również z Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku pracowników objętych projektowaną zmianą ustawy, których pracodawcy (podmioty lecznicze) otrzymują środki finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia, koszty podwyżek powinny zostać sfinansowane przez pracodawców ze środków uzyskanych w ramach wzrastających przychodów i odpowiednio kosztów Narodowego Funduszu Zdrowia…”.

Znajduje to potwierdzenie w Ocenie Skutków Regulacji, w części dotyczącej źródeł finansowania: „…Projektowana ustawa – tak samo jak ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – nie wskazuje źródła finansowania podwyżek wynagrodzeń pracowników zarabiających poniżej minimalnego poziomu określonego w ustawie. Zatem tak jak w przypadku ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, projektowana ustawa również nie powinna stanowić podstawy do dochodzenia przez podmioty lecznicze roszczeń o przekazywanie środków na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych wobec corocznie podnoszonego poziomu wynagrodzenia minimalnego…”.

2018.07.26 Minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia – uwagi BCC do pro…

Kontakt do eksperta:

Wiktor Masłowski
ekspert BCC ds. służby zdrowia
tel. 22 32 11 400
e-mail: wiktor.maslowski@bcc.org.pl

Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL