BCC: Wprowadzenie fundacji rodzinnej to dobry kierunek dla dalszego rozwoju polskiej przedsiębiorczości

30.09.2019

• Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ogłosiło Zieloną Księgę dotyczącą założeń instytucji fundacji rodzinnej, tym samym otwierając konsultację społeczne, które potrwają do 14 października.
• Wprowadzenie fundacji rodzinnej do polskiego systemu prawnego w sposób znaczący ułatwi polskim firmom rodzinnym przeprowadzenie efektywnego procesu sukcesji międzypokoleniowej.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:

Fundacja rodzinna umożliwi właścicielom firm zabezpieczenie majątku firmy, zagwarantowanie jej trwałości poprzez nakreślenie zasad jej dalszego funkcjonowania, bez ryzyka niekontrolowanego podziału pomiędzy ewentualnych spadkobierców, a następnie potencjalnego zbycia odziedziczonego udziału.

W przypadku przeniesieniu firmy do fundacji rodzinnej dochodzi do wyłączenia, w dużej mierze, biznesu spod reżimu prawa spadkowego i zapewnia jego integralność na lata, o ile taka jest wola fundatora. Z drugiej zaś strony, fundator może w sposób najbardziej odpowiadający jego sytuacji rodzinnej, zabezpieczyć najbliższych, w tym także osoby spoza ustawowego kręgu spadkobierców. To właściciel firmy ustanowi beneficjentów, określając ich uprawnienia oraz zasady uzyskiwania świadczeń z fundacji, a także umożliwiając im udział w zarządzaniu firmą, czy to z poziomu fundacji, czy też bezpośrednio z poziomu organów spółki.

Fundacja rodzinna, z ładem korporacyjnym „szytym na miarę”, będzie pełnić rolę gwaranta oraz pewnego katalizatora pomiędzy pozornie sprzecznymi interesami i pozwoli na pogodzenie biznesowego interesu właściciela z interesem członków rodziny. Pozwoli także na przetrwanie firmy w przypadku braku naturalnego sukcesora lub też braku zainteresowania kontynuowaniem biznesu przez dzieci, stanowiąc tym samym idealną alternatywę dla konieczności sprzedaży firmy zewnętrznemu inwestorowi. Tu warto przypomnieć, że bardzo często polskie przedsiębiorstwa rodzinne spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony podmiotów zagranicznych, a to wprost prowadzi do wypływu kapitału z Polski. Wprowadzenie instytucji fundacji rodzinnej do polskiego prawodawstwa, oprócz funkcji sukcesyjnej, może się także przyczynić do dalszego rozwoju polskiej przedsiębiorczości i wzmocnienia naszej pozycji ekonomicznej.

Komentarz wideo: https://youtu.be/b2ncOSjWdSo

Kontakt do ekspertki:

Katarzyna Karpiuk
ekspertka BCC ds. prawa cywilnego, sukcesji, prawa spółek i doradztwa korporacyjnego
tel. 885 505 408
e-mail: katarzyna.karpiuk@bcc.org.pl
https://www.bcc.org.pl/strefa_eksperta/kontakty-do-ekspertow/karpiuk-katarzyna/

Kontakt dla mediów:

Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl

2019.09.30 Zielona księga fundacji rodzinnej opublikowana – komentarz

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL